Search

Dyr

Hvad hjælper Klaritin: brugsanvisninger

Claritin er et antihistaminlægemiddel fra det farmaceutiske selskab "SCHERING-PLOWH LABO".

Det er en selektiv (selektiv) blokering af perifere H1-histaminreceptorer med hovedkomponenten loratadin og har en lang, hurtig og effektiv antiallergisk virkning - fjernelse af kløe, hævelse og betændelse uden at forårsage døsighed og tørhed og irritation af slimhinderne.

På denne side finder du alle oplysninger om Claritin: fuldstændige instruktioner til brug for dette stof, gennemsnitlige priser på apoteker, komplette og ufuldstændige analoger af stoffet, samt anmeldelser af personer, der allerede har anvendt Claritin. Vil du forlade din mening? Skriv venligst i kommentarerne.

Klinisk-farmakologisk gruppe

Histamin H1 receptor blokkerer. Antiallergisk lægemiddel.

Salgsvilkår for apotek

Det frigives på recept.

Hvor meget er Klaritin? Den gennemsnitlige pris på apoteker er på niveau med 235 rubler.

Frigivelse form og sammensætning

Claritin kan købes i piller eller i sirup.

  • aktiv bestanddel: loratadin; 1 tablet indeholder loratadin mikroniseret 10 mg;
  • Hjælpestoffer: lactose, magnesiumstearat, majsstivelse.
  • aktiv bestanddel: loratadin; 1 ml sirup indeholder loratadin mikroniseret 1 mg;
  • excipienser: natriumbenzoat, propylenglycol, citronsyremonohydrat, kunstig (fersken) aromastoffer, glycerin, inverteret saccharose, vand.

Farmakologisk virkning

Lægemidlet Claritin har anti-allergiske, antihistamin- og antipruritiske virkninger. Disse terapeutiske virkninger skyldes det faktum, at Claritin blokerer histaminreceptorer. Effekter udvikles meget hurtigt (inden for en halv time) efter at have taget lægemidlet, og deres varighed er op til 24 timer.

Claritin blokerer histaminreceptorer og forhindrer udviklingen af ​​en allergisk reaktion. I princippet frigives histamin i sig selv under indflydelse af et allergen, som er kommet ind i kroppen, men receptorerne fra de celler, som det virker på, er blokeret, og stoffet kan simpelthen ikke udøve sin virkning. Når stoffet er taget, har normalt en vis mængde histamin allerede kontaktet sine receptorer, og den allergiske reaktionsproces er begyndt. Men efter at have taget medicinen, blokerer den de resterende receptorer, og den allergiske reaktion kan ikke fortsætte.

Som et resultat heraf er symptomerne, der allerede har udviklet sig hurtigt, forbi, da deres kursus og amplifikation på cellulærniveau ikke længere opretholdes.

Indikationer for brug

Hvad hjælper? Claritin tilhører gruppen af ​​antiallergiske lægemidler, der giver antipruritiske og antihistaminvirkninger. De vigtigste indikationer for dens formål er:

  • akut og idiopatisk kronisk urticaria
  • angioødem (tunge, strubehoved og svælg);
  • allergiske reaktioner på insektbid;
  • kompleks terapi af bronchial astma
  • året rundt allergisk rhinitis og pollinose (sæsonbetinget allergisk rhinitis);
  • året rundt og / eller sæsonbetinget allergisk konjunktivitis;
  • sygdomme i huden og blødt væv af allergisk art (eksem, dermatitis);
  • pseudo-allergiske reaktioner forbundet med anvendelsen af ​​histaminole-libratorer (chokolade, tomater, kaffe, jordbær, kakao og andre allergifremkaldende produkter).

Samtidig lindrer dette lægemiddel de vigtigste symptomer på disse patologiske tilstande - kløe, udslæt, nysen, løbende næse, hævelse af slimhinder, tåre, bronchospasme og brænding.

Kontraindikationer

  • Amning periode;
  • Overfølsomhed overfor lægemidlet.

Desuden er brug af Claritin kontraindiceret.

  • Syrup: mangel på sucrase eller isomaltase, fructoseintolerance, glucose-galactose malabsorption; alder op til 2 år.
  • Tabletter: Lactasemangel eller malabsorption af glucose-galactose, svækket tolerance af galactose; alder op til 3 år.

Det anbefales at ordinere lægemidlet til patienter under graviditet og i tilfælde af alvorlig leverdysfunktion.

Brug under graviditet og amning

Sikkerheden af ​​loratadin under graviditet er ikke blevet fastslået. Brug af lægemidlet Claritin under graviditet er kun mulig, hvis den påtænkte fordel for moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret.

Loratadin og dets aktive metabolit udskilles i modermælk, så ved afskrivning af lægemidlet under amning bør spørgsmålet om afbrydelse af amning løses.

Instruktioner til brug

Brugsanvisningen angav, at Claritin er ordineret med munden, uanset måltidet.

  • Voksne (herunder ældre patienter) og unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
  • For voksne og børn, der vejer over 30 kg med alvorlig nedsat leverfunktion, er startdosis 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag med en legemsvægt på 30 kg eller derunder - 5 mg (1 te ske / 5 ml / sirup) hver anden dag.
  • Børn i alderen 2 til 12 år anbefales dosis Claritin, afhængigt af kropsvægt: Med en kropsvægt mindre end 30 kg - 5 mg (1/2 tab eller 1 tsk / 5 ml / sirup) 1 gang / dag med en vægt legeme 30 kg eller derover - 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.

Ældre patienter og patienter med kronisk nyresvigt kræver ikke dosisjustering.

Instruktioner for sirupsirup

For voksne patienter ordineres to teskefulde (10 ml) en gang om dagen. Børn fra to til tre år og vejer mindre end 30 kg tilladt sirup - 1 tsk eller 5 ml pr. Dag.

For personer, herunder børn, der vejer over 30 kg, med en alvorlig grad af leverskade og dysfunktion af dets funktioner, er den tilladte startdosis ikke mere end 10 ml af lægemidlet (2 teskefulde) en gang hver anden dag. Hvis med samme sygdomme legemsvægten er mindre end 30 kg, vil den indledende dosis være halvt så meget - 5 ml (1 tsk sirup) hver 48 timer.

Bivirkninger

Typisk er Claritin, ifølge anmeldelser, tolereret af børn og voksne godt.

Overtrædelser af nervesystemet kan manifestere sig i form af:

  • Hos voksne - hovedpine, træthed, tør mund, døsighed:
  • Hos børn - nervøsitet, hovedpine og beroligende virkning.
  • Hos voksne oplever sygdomme i fordøjelsessystemet oftest sig som kvalme, unormal leverfunktion og gastritis.

Også, Claritin, ifølge vurderinger, kan forårsage:

  1. Palpitationer, takykardi (kardiovaskulær system);
  2. Hududslæt, anafylaksi (allergiske reaktioner);
  3. Alopeci (hud).

overdosis

Mistænkt Claritin overdosis kan være på symptomer som hovedpine, takykardi, døsighed. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge. Som en behandling, er støttende og symptomatisk behandling normalt ordineret. Gastrisk skylning og indtag af adsorbenter er tilladt (aktiveret trækul i knust form blandes med vand).

Loratadin udskilles ikke gennem hæmodialyse. Efter nødpleje skal patientens tilstand overvåges.

Særlige instruktioner

For børn under 3 år er Claritin ordineret i form af en sirup, og lægen beregner dosen af ​​lægemidlet afhængigt af legemsvægt.

Personer, der er tilbøjelige til allergiske reaktioner, bør afbryde brug af Claritin, før de udfører diagnostiske test, da antihistaminer kan føre til forvrængning af undersøgelsesresultaterne.

I perioden med lægemiddelbehandling kan du fortsætte med at kontrollere bilen eller mekanismerne, da loratadin ikke påvirker centralnervesystemet.

Drug interaktion

Den kombinerede anvendelse af dette lægemiddel og ketoconazol, erythromycin eller cimetidin kan øge koncentrationen af ​​loratadin i kroppen eller dets metabolite. Dette har imidlertid ingen særlig klinisk betydning.

anmeldelser

Vi hentede nogle tilbagemeldinger fra folk om Claritin:

  1. Xenia. Data om bivirkninger er signifikant undervurderet. For en uge siden tog hun dette middel i flere dage ved 5 mg om dagen, ikke engang 10, som en resultat, en fin morgen, vågnede hun fra svær mavesmerter, som aldrig var sket med mig før, og ingen steder at tage det i princippet og endnu mere baggrund allergi spise rigtigt. Og en af ​​mine venner, der regelmæssigt tager medicinen i henhold til vejledningen, hældte te i en hvid keramisk krus og brændt, fordi det syntes for hende, at kruset var lavet af en avis. Disse er de piller, der ikke forårsager døsighed. Men glitches meget årsag.
  2. Marina. De stærkeste allergiske reaktioner, som min krop giver ud til kattens hår (mest af alt i nogens hjem, hvor katte lever permanent). Næsten umiddelbart vises uacceptabel kløe på huden. Den eneste medicin, der hjælper mig, er claritin. Jeg forsøgte billigere kolleger, de var ubrugelige.
  3. Olga. Det er ikke klart, hvorfor der for 5 år siden var allergi over for pelsskind. Hvis jeg går til venner, der har en kat, er der hudpræstationer (udslæt og blærer). Jeg forsøgte forskellige piller og dråber, men kun Klaritin hjælper virkelig. Jeg tager en pille en time før jeg kommer til lejligheden, hvor katten er, og ordren er ingen urticaria.

analoger

Da hovedkomponenten af ​​lægemidlet er kendt medicin loratadin, findes der på apotekets hylder mange lægemidler baseret på det, hvor prisen er meget lavere end belgisk. Dette er:

  • Lorageksal;
  • Klarotadin;
  • Loratadin-Teva;
  • Loratadin-Stada;
  • Klarisens;
  • loratadin;
  • Lomilan;
  • Klaridol.

Inden du bruger analoger, skal du kontakte din læge.

Claritin eller Tsetrin: Hvilken er bedre?

Cetirizin virker som hovedstofet af cetrin, som ligesom loratadin er en blokering af H1-histaminreceptorerne. Derfor har disse lægemidler de samme indikationer for brug. Derudover er begge tilgængelige i form af tabletter og sirup. Men i modsætning til Claritin er cetrinsirup kun beregnet til børn fra 2 til 5 år (5 ml 1 gang om dagen), og fra 6 år anvendes tabletter til at eliminere allergiske reaktioner - 1 stk. 1 gang om dagen.

Samtidig kan Tsetrin ikke anvendes, når du tager theophyllin eller sedativer, og derfor er Claritin, med samme effekt, indikationer og kontraindikationer, mere rationelle at bruge, når du behandler med disse midler. Hvis patienten bliver tvunget til at tage erythromycin eller cimetidin, er det nødvendigt at foretrække Cetrin.

Klaritin eller Erius - hvilket er bedre?

I netværket er der ofte et spørgsmål, hvilken af ​​disse stoffer er bedre? Hver af dem er en anti-allergisk antihistamin af den nye generation. Derfor er de karakteriseret ved næsten samme styrke af terapeutisk virkning og et minimum af bivirkninger. Det menes dog, at Erius er præget af et bredere handlingsspektrum, da han er aktiv i at eliminere allergisk hoste.

Du kan dog finde mange anmeldelser, når patienter rapporterer, at Erius ikke hjælper dem, og de begyndte at tage Claritin eller omvendt. Således er spørgsmålet om valg af lægemiddel afhængig af de individuelle karakteristika for hver person.

Opbevaringsforhold og holdbarhed

Claritin anbefales at opbevares på et mørkt sted væk fra børn, idet der observeres en passende temperaturregulering: 2 - 30 ° C. Tabletter bevarer deres egenskaber i 4 år fra fremstillingsdatoen, sirup - i 3 år. Efter at de ikke kan tage.

Claritin

Beskrivelse fra 10/16/2015

  • Latin navn: Claritin
  • ATX kode: R06AX13
  • Aktiv ingrediens: Loratadin (Loratadine)
  • Producent: Schering-Plough Labo N.V. (Belgien)

struktur

Sammensætningen af ​​tabletterne indbefatter den aktive bestanddel loratadin. Hjælpestoffer: lactosemonohydrat, magnesiumstearat, majsstivelse.

Sirup indeholder i sin sammensætning den aktive komponent loratadin. Hjælpestoffer: propylenglycol, glycerol, citronsyremonohydratmonohydrat, natriumbenzoat, saccharose, ferskenaroma, renset vand.

Udgivelsesformular

Tilgængelig klarhed i form af tabletter og sirup. Lægemidlet i tabletter, pakket i 15, 10 eller 7 stykker i blister, 1-3 blisterpakninger i en pakning.

Sirap tilbydes i apoteker i flasker på 60 eller 120 ml med en plastikske dispenser, pakket i papkasse.

Farmakologisk aktivitet

Hver form for dette lægemiddel har antipruritisk, antihistamin og antiallergisk virkning.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Denne antihistamin er en selektiv blokering af perifere H1-histaminreceptorer, der udviser en hurtig og langvarig antiallergisk effekt. Normalt virker lægemidlet efter 30 minutter.

Opnåelse af antihistamin effekten noteres efter 8-12 timer og varer i mindst 24 timer. Samtidig trænger den aktive bestanddel af lægemidlet ikke ind i blodhjernebarrieren, påvirker ikke nervesystemet, udviser ikke anticholinerge og beroligende virkninger og påvirker ikke udviklingen af ​​psykomotoriske reaktioner. Behandling med Claritin forlænger ikke QT-intervallet på EKG.

En gang inde i kroppen gennemgår lægemidlet hurtig absorption i mave-tarmkanalen. Den maksimale koncentration af komponenten i blodplasmaets sammensætning opnås inden for 1,5-2,5 timer.

Som et resultat af metabolisme er stoffet desloratadin dannet. Fjernelse af lægemidlet fra kroppen opstår som en del af urin og galde i metabolitter og uændret i 6-92 timer. Graden af ​​fjernelse af lægemidlet fra kroppen afhænger af alderen, tilstedeværelsen af ​​sygdomme og andre træk ved patienten.

Indikationer for brug Claritina

De vigtigste indikationer for brug af Claritin (fra hvilke tabletter):

Kontraindikationer

Claritin tabletter og sirup anbefales ikke til brug sammen med:

  • intolerance eller høj følsomhed over for komponenterne
  • alder op til 2 år
  • amning.

Bivirkninger

Ved behandlingen af ​​dette lægemiddel kan der forekomme bivirkninger i form af hovedpine, træthed, tør mund, døsighed, gastrointestinale lidelser, allergiske manifestationer på huden. Derudover er det muligt udvikling af anafylaksi, alopeci, takykardi, leverlidelser, hjerte.

Hovedpine, nervøsitet, sedation kan forstyrre unge patienter.

Instruktioner til brug Claritin (metode og dosering)

Hver form for lægemidlet er beregnet til indtagelse til enhver tid, når behovet opstår.

Tabletter Klaritin instruktioner til brug anbefaler ordination til voksne patienter og børn over 12 år. Det er normalt nok at tage 10 mg af lægemidlet dagligt. Patienter med handicap i leveren eller nyrerne, er stoffet ordineret til at blive taget hver anden dag.

For børn 2-12 år er lægemidlet normalt ordineret i sirup. Samtidig anbefales claritin sirup instruktioner til brug i en bestemt dosis, som beregnes under hensyntagen til vægten.

overdosis

I tilfælde af overdosis er udviklingen af ​​symptomer som døsighed, hovedpine og takykardi mulig. Denne situation kræver øjeblikkelig behandling til lægen.

Terapi til overdoseringssymptomer omfatter: gastrisk skylning, derefter adsorbenter og symptomatiske midler, der udfører yderligere procedurer.

interaktion

Den kombinerede anvendelse af dette lægemiddel og ketoconazol, erythromycin eller cimetidin kan øge koncentrationen af ​​loratadin i kroppen eller dets metabolite. Dette har imidlertid ingen særlig klinisk betydning.

Salgsbetingelser

Opbevaringsforhold

Sirup eller tabletter Claritin kan opbevares ved temperaturer op til 25 ° C uden for børns rækkevidde.

Holdbarhed

Tabletterne holder deres holdbarhed i 4 år og sirupen - 3 år.

Claritin Analoger

De mere populære analoger af Claritin er: Loratadin, Lomilan, Claridol og Clarothin. Har også en lignende virkning: Erius, Lotharen, Kllerlergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Loragexal, Alerpriv, Clargotil og Erolin. Prisen på analoger varierer mellem 20-350 rubler.

Klaritin eller Erius - hvilket er bedre?

I netværket er der ofte et spørgsmål, hvilken af ​​disse stoffer er bedre? Hver af dem er en anti-allergisk antihistamin af den nye generation. Derfor er de karakteriseret ved næsten samme styrke af terapeutisk virkning og et minimum af bivirkninger. Det menes dog, at Erius er præget af et bredere handlingsspektrum, da han er aktiv i at eliminere allergisk hoste.

Du kan dog finde mange anmeldelser, når patienter rapporterer, at Erius ikke hjælper dem, og de begyndte at tage Claritin eller omvendt. Således er spørgsmålet om valg af lægemiddel afhængig af de individuelle karakteristika for hver person.

Claritin til børn

Behandlingen af ​​unge patienter kan udføres i form af tabletter eller sirup. I dette tilfælde kan børn tage medicinen en gang dagligt i en bestemt dosis.

Beregningen af ​​dosisinstruktionerne for Claritin til børn anbefaler, at det udføres afhængigt af vægten. For eksempel, med en vægt på op til 30 kg, er det tilladt at tage en sirup dagligt til børn med 1 tsk eller ½ tablet.

Patienter, der vejer over 30 kg, ordineres dagligt til 2 teskeps sirup eller 1 tablet. Som regel er online anmeldelser af sirup til børn positive.

Kompatibilitet med alkohol

På forskellige medicinske fora er der ofte et spørgsmål: Er alkohol kompatibel og behandling med Claritin? Ifølge eksperter har brugen af ​​alkohol ikke særlig indflydelse på effektiviteten af ​​dette lægemiddel, men sandsynligheden for uønskede virkninger er ikke udelukket. Af denne årsag anbefales det at tage alkohol samtidig med, at medicinen ikke anbefales.

Claritin under graviditet og amning

Som anført i instruktionerne er brugen af ​​lægemidlet under graviditet tilladt, når den påtænkte fordel ved behandling til moderen er højere end risikoen for fosteret.

Det er også fastslået, at det aktive stof udskilles i sammensætningen af ​​modermælk, hvorfor det er kontraindiceret at tage disse allergipiller til amning.

Anmeldelser Klaritine

Anmeldelser af Claritin i tabletter og sirup er ret almindelige på netværket, men brugerens mening om dens handling er temmelig tvetydig. Mange mennesker rapporterer, at behandling med dette stof har været effektivt for dem. Skønt nogle patienter måtte søge et mere passende middel, da deres allergiske symptomer kun faldt lidt.

Som allergikere, specialister, der studerer og behandler denne lidelse, specificere, kan hver person forstyrres af forskellige typer allergier. For at eliminere manifestationen af ​​en række symptomer er et stof simpelthen ikke i stand til at eliminere. For disse patienter er den eneste løsning at tage flere forskellige lægemidler eller deres former, for eksempel tabletter og næsespray.

På trods af den høje popularitet har både piller og sirup til børn ikke så bredt spektrum af handlinger, hvilket gør det muligt at fjerne alle manifestationer af allergi på samme tid. Derudover er der også rapporter om udvikling af bivirkninger, for eksempel hovedpine, døsighed, hudfænomener. Selvfølgelig, hvis du oplever bivirkninger, bør du konsultere din læge for at udelukke tilstedeværelsen af ​​en anden sygdom med lignende symptomer.

Det faktum at dette lægemiddel er tilgængeligt over-the-counter i apoteker betyder slet ikke, at du kan tage det selv uden at ordinere en allergiker. Derfor, hvis der er symptomer, der tyder på udviklingen af ​​allergier, bør du straks kontakte en læge. Hvis dette ikke sker i tide, vil symptomerne gradvis kun forværres.

Pris Claritin, hvor kan man købe

Pris Claritin tabletter er 130-570 rubler.

Prisen på Klaritinsirup varierer mellem 220-380 rubler.

Pris Klaritina i Ukraine (i byer som Kiev og Kharkov) er fra 156 UAH.

Du kan købe stoffet i Skt. Petersborg til en pris på 140 rubler. Samtidig er omkostningerne i de russiske regioner noget lavere. Du kan finde ud af, hvor meget et lægemiddel til allergi af en hvilken som helst form koster i referencens apotek af interesse eller på apotekets hjemmesider.

Claritin: brugsanvisning

Lægemidlet Claritin er et antihistamin til oral administration fra gruppen af ​​H1-histaminreceptorblokkere.

Sammensætning og frigivelsesform

Claritin fås i ovale tabletter i blister med 7, 10 eller 15 stk. (1-3 blister) i en karton. Detaljerede instruktioner er vedhæftet til forberedelsen.

Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er loratadin, 1 tablet indeholder 10 mg af denne komponent. Foruden loratadin indeholder lægemidlet hjælpekomponenter og lactosemonohydrat.

Farmakologisk aktivitet

Lægemidlet til behandling af allergier tilhører gruppen af ​​selektive histaminreceptorblokkere H1. Når du tager en pille inde i terapeutisk virkning udvikler sig i 10-15 minutter og varer i 24 timer eller mere. Den aktive bestanddel af lægemidlet har ingen direkte virkning på centralnervesystemet, har ingen beroligende effekt og hæmmer ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner (forudsat at dosen er nøje overholdt).

Selv med langvarig brug forårsager stoffet ikke afhængighed og hjerte-kar-sygdomme hos patienter, i modsætning til nogle andre antihistaminer.

Indikationer for brug

Claritin tabletter er ordineret til patienter med følgende betingelser:

  • Hævelse af næseslimhinden af ​​en allergisk natur;
  • Allergisk rhinitis;
  • Allergisk conjunctivitis;
  • Forværring af atopisk dermatitis;
  • nældefeber;
  • Udslæt på huden af ​​en allergisk natur, som skyldes kontakt med allergenet (mad, husholdningskemikalier, dyrehår, støv);
  • Høje feber
  • Allergiske reaktioner på stoffer.

Kontraindikationer

Inden du begynder at bruge Claritin tabletter, skal patienten omhyggeligt læse de vedlagte anvisninger, da lægemidlet har et antal af følgende kontraindikationer:

  • Individuel overfølsomhed
  • Alder hos børn under 3 år
  • Amning periode;
  • Arvelig laktoseintolerans.

Lægemidlet er ordineret med forsigtighed under graviditet og i tilfælde af udtalt uregelmæssigheder i leveren.

Dosering og administration

Tabletter af lægemidlet er beregnet til oral administration, uanset fødevaren. Voksne og børn over 12 år er foreskrevet 1 tablet om morgenen en gang dagligt.

Børn fra 3 til 12 år beregner lægen dosis af lægemidlet afhængigt af patientens kropsvægt. Dette kan være ½ tablet 1 gang om dagen eller 1 hel tablet.

Ældre patienter eller patienter med nedsat leverfunktion er som regel ikke nødvendigt med dosisjustering. Varigheden af ​​behandlingen bestemmes individuelt. Med direkte kontakt med allergenet eller for at eliminere urticaria er en enkelt pille tilstrækkelig.

Brug under graviditet og amning

Sikkerheden af ​​Claritin er ikke blevet fastslået ved brug af tabletter hos gravide kvinder. Derfor anbefales dette middel ikke til behandling af allergier hos forventede mødre. Om nødvendigt bør terapi omhyggeligt evaluere de mulige risici for fosteret og de forventede fordele for kvinden.

Da loratadin udskilles i modermælk, er Claritin ikke indiceret til behandling af kvinder under amning. Om nødvendigt bør behandlingen seponeres i et stykke tid.

Bivirkninger

I de fleste tilfælde tolereres lægemidlet godt af patienter, men hos personer med øget individuel følsomhed kan følgende bivirkninger udvikles:

  • Hovedpine, irritabilitet, sløvhed, døsighed, apati
  • svimmelhed;
  • Øget appetit, mundtørhed, kvalme, opkastning i sjældne tilfælde;
  • Nedsat leverfunktion
  • Hjertebanken;
  • Alopeci.

overdosis

Med den nøjagtige overholdelse af den dosis, der er angivet af lægen, er sandsynligheden for en overdosis næsten fraværende. Ved indtrængning ved et uheld af et stort antal tabletter eller et signifikant overskud af den anbefalede dosis udvikler patienten tegn på overdosering, som er udtrykt ved følgende kliniske symptomer:

  • Kvalme, gastralgi, opkastning, flatulens;
  • Sænkning af blodtryk, takykardi;
  • Søvnighed, svaghed, apati.

Med udviklingen af ​​sådanne manifestationer anbefales patienten at fremkalde opkastning, skylle maven, give ind i enterosorbenten. Om nødvendigt udføres symptomatisk terapi.

Interaktion med andre lægemidler

Claritin-tabletter kan forbedre den terapeutiske virkning af sovepiller, beroligende midler og beroligende midler.

Ved samtidig brug af lægemidlet med alkohol øges den inhiberende virkning på centralnervesystemet.

Ved udnævnelsen af ​​lægemidlet med enterosorbenter eller antacida bør der opretholdes et interval mellem doser, som skal være mindst 3 timer, ellers vil den terapeutiske effekt af loratadin reduceres.

Særlige instruktioner

Personer, der er tilbøjelige til allergiske reaktioner, bør afbryde brug af Claritin, før de udfører diagnostiske test, da antihistaminer kan føre til forvrængning af undersøgelsesresultaterne.

For børn under 3 år er Claritin ordineret i form af en sirup, og lægen beregner dosen af ​​lægemidlet afhængigt af legemsvægt.

I perioden med lægemiddelbehandling kan du fortsætte med at kontrollere bilen eller mekanismerne, da loratadin ikke påvirker centralnervesystemet.

Analoger af Claritin Tablets

Analogerne af lægemidlet Claritin indbefatter:

Inden du udskifter din foreskrevne medicin med en af ​​de anførte analoger, bør du altid rådføre dig med din læge.

Ferie- og opbevaringsforhold

Claritin i form af tabletter dispenseret fra apoteker uden recept. Opbevar tabletter ved en temperatur, der ikke er højere end 25 grader, der er i nærheden af ​​børn. Holdbarheden af ​​lægemidlet i denne form for frigivelse er 4 år. Efter denne periode kan medicinen ikke tages oralt.

Claritin pris

Ca. omkostningerne ved Claritin tabletter i apoteker i Moskva er 160 rubler.

Claritin

Udgivelsesformer

Claritin Instruktioner

Claritin (loratadin) - et antihistamin-antiallergisk lægemiddel. Histamin er en vigtig mediator, der forårsager allergisk inflammation. I denne henseende er tablet antihistaminer i dag det mest almindelige middel til bekæmpelse af allergier og især med sådanne manifestationer som kløe, nysen og rigelig ekssudatudskillelse fra næsehulen. Den første generation af antihistaminer besidder ikke selektivitet og foruden blokaden af ​​histamin H1-receptorer interagerede også med andre receptorer (cholinerge receptorer, adrenoreceptorer osv.), Der forårsager en række uønskede virkninger. Senere blev anden generationens antihistaminer med en høj grad af affinitet og selektivitet for histamin H1-receptorer skabt, som hurtigt bliver involveret i arbejde, tilstrækkeligt til kun at blive taget en gang om dagen og ikke trænger gennem blodhjernebarrieren (og har derfor ikke beroligende virkning). Denne ejendom af anden generation antihistaminer har sikret deres udbredt anvendelse inden for medicin og åbnet nye udsigter til behandling af allergiske sygdomme. En af de klareste repræsentanter for denne gruppe af stoffer er Claritin - den oprindelige lægemiddelloratadin. Det begynder at virke inden for 1-3 timer efter at have taget en dosis på 10 mg, og toppen af ​​dens aktivitet noteres 8-12 timer fra det øjeblik, det tages. Fordelen med lægemidlet er at opretholde en terapeutisk koncentration i blodet i 24 timer.

Undersøgelser har vist, at der ikke er tale om tolerance (afhængighed, dvs. et fald i effektivitet med regelmæssig brug) til lægemidlet efter en måned af farmakoterapi. Oprettelsen af ​​Claritin fra virksomhedens udvikler - "Schering Plough" (USA) - tog næsten 30 år, men resultatet var værd at indsatsen, herunder materiale (mere end 20 millioner dollars blev brugt på udviklingen af ​​stoffet, og i 80'erne, da dollaren var mere fast på fødderne). Effekten og sikkerheden af ​​Claritin blev bekræftet i 94 kliniske undersøgelser udført på fem kontinenter med deltagelse af mere end 40.000 patienter, herunder unge fra 12 år. I dag er Claritin et af de bedst sælgende antiallergiske lægemidler, der årligt bruges af millioner af mennesker over hele verden. Den aktive bestanddel af lægemiddel loratadin absorberes hurtigt og fuldstændigt i fordøjelseskanalen. Udskilt i urinen og i mindre grad - med afføringen. Det kan anvendes i pædiatrisk praksis hos børn fra tre år (for den yngste kategori af patienter anbefales Claritin til anvendelse i form af sirup). Lægemidlet påvirker ikke evnen til at kontrollere mekanismerne og engagere sig i aktiviteter, der kræver opmærksomhed og koncentration (dette er en anden fordel end de første generationens antihistaminer).

Hvordan virker Claritin for allergi og hvad der er vigtigt at vide om stoffet

Belgisk medicin Claritin er et effektivt lægemiddel, der fjerner symptomerne på et allergisk reaktion i kroppen hurtigst muligt.

Aktivt stof virker selektivt og stopper H-1-histaminreceptorer. Det påvirker ikke nærliggende organer, nervesystemet.

funktion

Claritin fås i tabletter og i form af en sød sirup, som er beregnet til børn. Tabletter af hvid farve, ovalformet er opdelt på den ene side af risiko i 2 halvdele. På den ene side er firmaets varemærke blevet erstattet (kolbe + skål + nummer 10). Blisterpakning indeholder 7-10 tabletter, som er indesluttet i en karton med 1-3 pigge. Hver pakke indeholder også instruktioner om, hvordan man korrekt anvender en antihistamin.

Sirup er en tykk homogen masse, gennemsigtig og næsten farveløs. I en flaske mørkt glas er 60 eller 120 ml pakket. En plast måleske eller sprøjte med påførte målinger er vedlagt i kassen. Indsætningsvejledningen, hvordan du bruger værktøjet, er påkrævet.

En tablet indeholder 10 mg af den aktive ingrediens og 1 ml sirup - 1 mg.

Yderligere komponenter af tabletter:

  • magnesiumstearat;
  • lactosemonohydrat;
  • majsstivelse.

Ved valg af medicin til allergi anbefales det at tage hensyn til kroppens reaktion på yderligere stoffer.

Aktiv handling

Behandlingskomponenten i begge former er loratadin. Stoffet reducerer kapillærpermeabilitet, blokerer histamin, modvirker manifestationen af ​​en allergisk reaktion. Samtidig virker et nyt generationsværktøj selektivt kun på stoffer, der fremkalder allergi. Resten af ​​organerne, herunder nervesystemet, har stoffet ingen virkning. Derfor forekommer bivirkninger hos kun 2% af patienterne.

Virker effektivt som en forebyggelse af allergi.

Yderligere ingredienser i sirup (citronsyre, specialrensning, saccharose, ferskenfragment) tjener til at forbedre smagen af ​​lægemidlet.

Virkningsmekanismen i kroppen

Claritin tage, uanset måltidet. 1 tablet giver antihistamin effekt i løbet af dagen. Efter 30 minutter kommer værktøjet ind i blodbanen, absorberet gennem maven af ​​maven. Den største mængde stof i patientens plasma noteres 2 timer efter at have taget dosis af lægemidlet.

Hvis indtaget er koblet sammen med mad, sænkes reaktionshastigheden med 1 time.

Claritin udskilles af nyrerne (27% på den første dag), ved leveren. Kroniske urogenitale sygdomme påvirker ikke tilbagetrækningsperioden. Alkoholisk leverskade forsinker evakueringen af ​​Claritin fra kroppen.

Halveringstiden for lægemidlet er 24-48 timer. Derivater fjernes fra kroppen op til 4 dage.

Hvad er symptomerne på behandlingen?

Claritin er designet til at modstå allergiske manifestationer. Det bruges derfor til følgende symptomer:

  • rødme i øjenlågene, der er forbundet med ødem, rive, alvorlig kløe, konjunktivitis;
  • sæsonbestemt manifestation af allergisk rhinitis;
  • kløende hududslæt;
  • symptomer på eksem, psoriasis, dermatitis;
  • allergisk reaktion af kroppen til bestemte fødevarer;
  • Quinckes ødem, utilstrækkeligt svar på insektbid;
  • inflammatoriske manifestationer på slimhinderne i åndedrætssystemet.

Kontraindikationer og bivirkninger

Det anbefales ikke at blive behandlet med Claritin i følgende tilfælde:

  • under graviditeten, da virkningen af ​​lægemidlet på fostret er ukendt;
  • børn op til 2 år med sirupbehandling bør tabletter ikke gives til børn op til tre år;
  • arvelig laktoseintolerans;
  • overfølsomhed overfor lægemidlet.

Bivirkninger hos børn og voksne forekommer i 2% af tilfældene.

Tegn på stoffets inkompatibilitet hos børn:

  • forøget nervøs irritabilitet
  • hæmning af handlinger og gerninger
  • hovedpine, begyndelsen af ​​hurtig træthed, usædvanlig døsighed.

Reaktion af voksne patienter til bivirkninger:

  • foruroligende hovedpine, migræne
  • Udseendet af for tidlig døsighed eller tværtimod for meget spænding, irritabilitet;
  • en skarp forøgelse af appetitten, zhor.

I sjældne tilfælde forårsager lægemidlet en sammenbrud i kroppens funktionalitet:

  • udseende af dermatitis af forskellig art;
  • svimmelhed, træthed, smertefuld tendens til at sove
  • øget hjerterytme
  • hårtab;
  • på fordøjelsessystemet: tegn på gastritis, tørre slimhinder, smerte i leveren.

Hvordan man ansøger om voksne og børn

Claritin tabletter er ordineret til voksne patienter og børn over 12 år. Det anbefales at drikke 1 tablet på samme tid på dagen. Hvis nyrerne og leveren er påvirket af kroniske sygdomme, bør pause tiden øges til 48 timer. Unge børn (2-12 år gamle) drikker en halv tablet om dagen eller 1 siruprør. For spædbørn (2-3 år) er sirup ordineret til behandling, så barnet ikke chokerer på p-pillen.

Hvis behandlingen udføres med sirup, drikker voksne allergier og unge over 12 år Claritin 2 foranstaltninger ad gangen. Et barn, der ikke har nået en vægt på 30 kg, anbefales at reducere dosis med halvdelen.

Børn under tre år rådes til at blive behandlet med sirup. I dette tilfælde, hvis barnets alder er under 2 år, tages der hensyn til forventede skader og fordele ved behandlingen.

Forbedring registreres en halv time efter at have taget stoffet i enhver form:

  • nedrivning
  • hævelse af øjenlågene, slimhinder
  • patienten holder op med nysen, hoste forsvinder;
  • kløe af væv stopper.

Den positive effekt varer i 24-28 timer. Der er ingen væv i kroppen, så behandling af kroniske læsioner kan udføres i lang tid. I den akutte periode varer optagelsen 5-10 dage. Varigheden af ​​behandlingen afhænger af patientens helbred.

For at forhindre indtaget anbefales det at starte en måned før den farlige periode (blomstring af planter, år med pollen).

Hvad skal man gøre ved overdosering

Hos voksne forekommer symptomer på overdosering med en firefoldig stigning i normen. Børn behøver kun 2 gange doseringen.

Egenskaber ved behandling under graviditet og amning

Særlige undersøgelser af hvordan Claritin påvirker en gravid kvinde og fosteret er ikke blevet udført. Det bemærkes, at det aktive stof tendens til at ophobes i modermælk og blod. Derfor bør det ikke være at tage medicin uden ekstrem nødvendighed.

Når man ordinerer behandling for ammende mødre, anbefales det at skifte til kunstig fodring af barnet.

Interaktion med andre stoffer og alkohol

Det er nødvendigt at konsultere din læge, hvis du skal tage en antihistamin med andre lægemidler. Nogle lægemidler øger koncentrationen af ​​loratadin i blodet (ketoconazol, erythromycin). Som følge heraf modtager en person en overdosis fra en standard mængde lægemiddelstof.

Effekten af ​​hypnotiske lægemidler, beroligende midler er forbedret.

Særlige instruktioner til behandling

I enkelte tilfælde bør medicin undgås nøjagtigt arbejde, kørsel.

Udtalelser fra patienter om denne medicinering.

Testimonials of Allergic Claritin:

Vi fejrede fødselsdagen for en ven i en georgisk restaurant. De serverede kebab stærkt peber. Jeg begyndte næsten straks at vande mine øjne, en stærk hoste dukkede op, næset næse. Nå, det ved siden af ​​et par sidder. Kvinden så min lidelse og gav en tablet Claritin og rådgav at lægge den under tungen. Så det ser ud til at arbejde hurtigere. Det viste sig, at hendes mand er allergisk. Så det er kun med denne medicin, at pollen er gemt i løbet af sommerens sommersæson. Det hjalp mig om cirka 15 minutter. Nu vil jeg også bære piller med mig lige i tilfælde. Benefit dispensed over-the-counter medicin. Og underligt nok er der ingen lange beskrivelser i manualen. Det lader til, at kun 2% af patienterne viser intolerance over for lægemidlet. Vi antager, at jeg ikke er blandt dem.

Marina, 23 år gammel

I vores familie blandt voksne forstyrrer allergi ingen. Og børn er tilbøjelige til allergiske manifestationer. Gud forbyder i sommeren jordbær jordbær at spise, og om vinteren - et lille stykke mandarin eller appelsin. Begynd straks at ansigt og hænder dækket af kløende pletter. Endnu ikke blevet behandlet - alt er ubrugeligt. Og så kom en forfærdelig hoste sammen. Det syntes at indsiderne er slået ud. På vores sidste besøg hos en allergiker rådede lægen mig til at prøve Klaritinsirup. Min datter rynkede først, og så kunne hun endda lide smagen af ​​medicinen. Ja, og måleske er meget praktisk at bruge. Og kun en gang om dagen er det nødvendigt at tage en sirup. Allergien forsvandt den anden dag, huden ryddet helt. I dag husker vi ikke længere ondt, vi bærer en flaske med os. Jeg kan ikke tro, at vi for kun 2 måneder siden var bange for at udvikle bronchial astma.

Lena, 20 år gammel

Meninger om medicin læger

Anmeldelser af specialister om dette værktøj:

Jeg arbejder i et børnehospital i 15 år. Mine patienter lider af forskellige former for allergi. Det sker, at der er to hoveder fra en gryde, og i flere år har de forgæves kæmpet med sygdommen. Jeg anbefaler at bruge Claritin. Der er en grænse - fra 2 år, men i nødstilfælde kan du tage før.

Selvfølgelig er stoffet i sig selv ikke helbredt allergi, men det fjerner de smertefulde symptomer uden fejl. Dette er især vigtigt, når der er en reaktion på insektbid, er der risiko for at få Quincke ødem. Ja, og fødevareallergierne faldt næsten øjeblikkeligt. Jeg råder forældre til ikke at glemme, at sirup også er et lægemiddel.

I tilfælde af overdosering, vask maven, drik en sorbent (mindst aktiveret kulstof). Derfor, ikke blive båret væk. Dosis for et barn, der vejer op til 30 kg, er kun 1 scoop per dag, uanset hvor velsmagende lægemidlet er. Den utvivlsomme fordel ved Claritin - næsten ingen bivirkninger. Jeg mener, at det er nødvendigt at bære en flaske med dig som en nødhjælp i uforudsete tilfælde.

Vitaly Petrovich, børnelæge

Fordele og ulemper

Claritin er en førende blandt lægemidler med lignende indvirkning:

  • praktisk taget ingen bivirkninger
  • et udvidet udvalg af patienter, herunder børn, ældre, med forskellige samtidige sygdomme;
  • udgifterne til lægemidlet er tilgængelige for patienter med en gennemsnitlig indkomst;
  • dispensering medicin kræver ikke en recept.

Men vi bør ikke glemme, at stoffet ikke helbreder patologien, men kun fjerner de forstyrrende symptomer. For at slippe af med sygdommen skal du:

  • blive diagnosticeret
  • find ud af hvilket allergen der forårsager et utilstrækkeligt respons fra kroppen;
  • følg en kost;
  • følg lægenes anbefalinger.

Medicinsk pris

Kostprisen for lægemidlet varierer afhængigt af antallet af tabletter i pakken, mængden af ​​sirup i flasken:

  • en blister med 7 tabletter koster omkring 180 rubler;
  • pakning 10 faneblad. - omkring 230 rubler
  • 30 tabletter - 570-600 rubler;
  • 60 ml sirup - 250-270 rubler.
  • 120 ml - 550-590 rubler.

Samtidig er omkostningerne i internetapoteket mindre på grund af ofte organiserede handlinger.

Betingelser for opbevaring

Claritin dispenseres af apoteker uden recept, men det er tilrådeligt for patienten at se en læge frem for selvmedicin.

Lægemidlet i tabletter bevarer sin kvalitet i 4 år, den garanterede sikre brug af sirup er 3 år.

Det anbefales at opbevare medicinen på et mørkt sted under overholdelse af temperaturreguleringen på 2-30 ° C.

Hold stoffet fra børn.

analoger

Der er mange lægemidler af lignende klarhedsvirkning. I dette tilfælde er midlerne opdelt i strukturelle (samme aktive stof i basen) og lægemidler med samme terapeutiske virkning, men en anden sammensætning. Forskellen i omkostninger, eksponeringshastighed for allergikilden, tilstedeværelse af bivirkninger, kontraindikationer.

suprastin

Det har en systemisk effekt på kroppen, hvilket fører til hyppige bivirkninger. Det anbefales ikke at bruge stoffet til nøjagtigt arbejde, kontrol med transport eller specialudstyr.

Den aktive bestanddel af lægemidlet er chloropyraminhydrochlorid. Modtagelse er ofte ledsaget af tør mund, lyst til at drikke. Maniferer døsighed og hæmning af reaktionen.

Omkostningerne ved 20 tabletter 130-160 rubler. Værktøjet er ikke tilgængeligt i form af sirup, men præsenteres i form af tabletter og injektioner.

Aerius

Den aktive bestanddel er desloratadin, som giver et bredere udvalg af applikationer. Særligt effektivt lægemiddel til behandling af hostes og allergisk natur af forkølelsen. Hovedforskellen i sammensætningen er de ekstra ingredienser, der sikrer sikkerheden ved hovedkomponentens aktivitet.

Erius fremstilles i form af tabletter og sirup, men prisen på medicinen er meget højere:

  • omkring 550 rubler til et dusin tabletter;
  • 60 ml sirup koster ca. 670 rubler;
  • 120 ml - 850-890 rubler.

Tsetrin

Aktiviteten af ​​lægemidlet tilvejebringes af cetirizin-dihydrochlorid. Fås i form af tabletter, dråber og sirup. Dråber foreskrevet til børn fra seks måneder. Men medicinen er forbundet med hyppige bivirkninger, som ikke er egnet til behandling af nogle patienter.

Kvittering af lægemidlet ind i blodet tager længere tid sammenlignet med Claritin, og halveringstiden for Tsetrin er meget hurtigere. Som følge heraf reduceres den terapeutiske effekt, og den anbefalede dosis øges.

Det endelige valg af en egnet medicin er overladt til allergisten og ikke til råd fra amatører.

Claritins hovedforskel er i mekanismen for selektiv handling, når lægemidlet reducerer mængden af ​​histamin på cellulært niveau. Samtidig er der ingen neutralisering af allergenet. Fjernelse af symptomerne på sygdommen har ikke lægemidlet en terapeutisk effekt på patologiens kilde.

Claritin

For at fjerne allergiske angreb anbefales det ofte at bruge et lægemiddel som Claritin.

Det kan også tages som profylaktisk for at forhindre gentagelse af de kroniske sygdomme, hvis patogenese er baseret på allergiske inflammationer (bronchial astma og lignende). Lægemidlet tilhører gruppen af ​​antihistaminer: den selektivt blokerer histaminreceptorer.

I denne artikel vil vi se på, hvorfor læger ordinerer Claritin, herunder brugsvejledninger, analoger og priser for dette lægemiddel i apoteker. Reelle anmeldelser af personer, der allerede har udnyttet Klaritin, kan læses i kommentarerne.

Sammensætning og frigivelsesform

Claritin fås i ovale tabletter i blister med 7, 10 eller 15 stk. (1-3 blister) i en karton. Detaljerede instruktioner er vedhæftet til forberedelsen.

  • Sammensætningen af ​​tabletterne indbefatter den aktive bestanddel loratadin. Hjælpestoffer: lactosemonohydrat, magnesiumstearat, majsstivelse.

Klinisk-farmakologisk gruppe: Histamin H1-receptorbloker. Antiallergisk lægemiddel.

Hvad hjælper Klaritin?

Indikationer for udnævnelse Klaritina er:

  1. Hudpatologier af allergisk oprindelse.
  2. Idiopatisk urticaria (især kronisk kursus).
  3. Året rundt og årstidens allergiske konjunktivitis og rhinitis (for at eliminere tegnene forbundet med disse patologier - rhinoré, kløe i næseslimhinden, nysen, rive, kløe og brændende følelse i øjnene).

Farmakologisk aktivitet

Den langvarige og hurtige antiallergic virkning af Claritin skyldes egenskaberne af den aktive bestanddel, loratadin, som er en blokering af perifere histamin H1-receptorer.

Forbedring observeres en halv time efter at have taget Claritin, den maksimale antihistamin effekt - efter 8-12 timer.
Claritin hjælper med at eliminere symptomerne forårsaget af disse sygdomme, når de anvendes mod baggrunden af ​​allergisk konjunktivit, året rundt og sæsonbetinget allergisk rhinitis - kløe i næseslimhinden, nysen, rhinorré, rive, kløe og brændende fornemmelse i øjnene.

Instruktioner til brug

Ifølge brugsvejledningen tages Claritin oralt 1 gang dagligt til enhver tid, uanset måltid.

  • Voksne (herunder ældre patienter) og unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
  • Børn i alderen 2 til 12 år anbefales dosis Claritin, afhængigt af kropsvægt: Med en kropsvægt mindre end 30 kg - 5 mg (1/2 tab eller 1 tsk / 5 ml / sirup) 1 gang / dag med en vægt legeme 30 kg eller derover - 10 mg (1 firkant eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
  • For patienter med nedsat leverfunktion eller nyreinsufficiens skal startdosis være 10 mg (1 fad. Eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.

Antihistaminer kan fordreje resultaterne af hudprøver, derfor anbefales det at stoppe med at tage Claritin 48 timer før huddiagnostiske test.

Fundet en svoret fjende MUSHROOM negle! Negle vil blive rengjort i 3 dage! Tag det

Claritin tabletter: brugsanvisninger, anmeldelser og analoger

Hvis din læge anbefaler Claritin tabletter til bekæmpelse af allergi, vil brugsanvisningen hjælpe dig med ikke at forveksle med doseringen. Det er nødvendigt at læse det, især for at vide, om det er muligt at give denne medicin til babyer.

På fordele og ulemper ved "Klaritina" snakkes i detaljer.

Frigivelsesform, sammensætning, dosering

Producent belgisk virksomhed Schering-Plough Labo N.V. leverer Claritin tabletter i små papkasser. De indeholder fra en til tre blister (sølvplader) med 7., 10. eller 15. tabletter af oval form og hvid farve.

Kassen indeholder instruktioner til brug, en beskrivelse (annotation) af stoffet. Det er nødvendigt at gøre sig bekendt med det, inden du tager medicinen.

Hvordan man tager clararitin tabletter

Producenten omfattede loratadin i en dosis på 10 mg (aktiv) og hjælpestoffer, der ikke kan forårsage allergier (for eksempel majsstivelse) i sammensætningen af ​​hver sådan "Claritina" tablet.

Tidligere var det muligt at købe salve og dråber med samme navn, "Klaritin", men i dag er der kun en pilleprodukt til salg og en sirup beregnet til toårige børn. Denne medicin er kontraindiceret til nyfødte og spædbørn.

Den gennemsnitlige pris på stoffet - 250 ₽. Men tallene kan variere, hvis antallet af piller er anderledes. Overvej virkningen af ​​Klaritin tabletter.

Claritin - tabletter og sirup til børn til indholdet ↑

Terapeutisk virkning af Claritin

Claritin har tre virkninger:

  • antiallergisk (kan bruges til at behandle allergi);
  • kløestillende;
  • antihistamin (sparer i akut allergisk angreb).

Histamin forårsager en allergi hos en person (barn, voksen). Det aktiveres, når et allergen kommer ind i kroppen, for eksempel plantepollen.

Det er histamin, der forårsager sådanne symptomer som rødme i huden, betændelse, hævelse af slimhinderne, strømning fra næsen, alvorlig kløe. Claritin-tabletter (loratadin indeholdt i dem) blokkerer histamin.

Nye symptomer vises ikke, og de der er allerede bekymrede, går hurtigt. Lægemidlet begynder at virke inden for en halv time. Den opnåede effekt fortsætter hele dagen.

Det er vigtigt! Den største fordel ved Claritin-tabletter kan kaldes det faktum, at de ikke har en negativ effekt på centralnervesystemet, hvilket betyder, at det efter at have taget medicinen ikke vil gøre dig søvnig.

Dette er en selektiv type effekt på histamin. 2. generations medicin, Suprastin og andre, kan ikke prale af en sådan egenskab.

Indikationer for brug

Claritin tabletter begynder at drikke, hvis følgende symptomer begynder at alarm:

  • nysen;
  • kløe;
  • hududslæt;
  • nasal overbelastning
  • næse flow;
  • øjenrødme
  • tåreflåd.
Claritin tablet form

Lægen ordinerer Claritin tabletter, hvis en lille eller voksen patient er bekymret for:

  • allergisk rhinitis;
  • udslæt (dermatitis, eksem)
  • urticaria (kronisk form);
  • allergisk konjunktivitis;
  • fødevareallergier
  • allergisk reaktion på insektbid.

Tabletter "Claritin" skal opbevares på et sted, hvor børn ikke kan nå det. Opbevaringstemperatur - ikke højere end + 25 ° C. Holdbarhed er fire år.

Instruktioner til brug Claritin

Voksnepiller "Claritin" skal drikke 1 fane. (10 mg) dagligt om morgenen, om eftermiddagen eller om aftenen, før måltid eller efter, vaskes med vand.

Hvis en patient diagnosticeres med leverpatologi, nyresvigt, skal den daglige dosis opdeles i to dage: drik den første fane. en gang hver anden dag eller en halv dag.

I begge tilfælde vil der blive krævet konsultation med den behandlende læge. Det hjælper med at bestemme dosen korrekt.

Børn op til to år "Claritin" er kontraindiceret. To-årige har det bedre at give sirup. Unge patienter i alderen 3-12 år beregnes dosis af lægemidlet ud fra barnets vægt:

  • op til 30 kg - foreskrevet 5 mg "Claritin" (en halv tablet eller endnu en halv sked sirup).
  • mere end 30 kg - foreskrevet 10 mg (1 fane).

Det er vigtigt! Hvis patienten anbefales at aflevere tests for allergener, for eksempel for at udføre hudallergi test, skal "Claritin" stoppes 48 timer før denne test. Ellers kan resultatet være falsk negativt.

overdosis

Hvis den tilladte daglige dosis er firedoblet, har patienten symptomer på overdosering: takykardi, døsighed og hovedpine.

Hos spædbørn, der vejer op til 30 kg, undtagen hurtig hjerterytme, er der en langsom bevægelse af fingrene, svær bevægelse af lemmerne, en snoet mund og nogle andre tegn.

I en sådan situation anbefales det, at "Claritin" fjernes fra kroppen hurtigst muligt. For at gøre dette vaskes patienten med saltvand med tilsætning af en sorbent (formalet til pulver og aktivt kul opløst i vand).

Bivirkninger

Claritin tabletter giver sjældent bivirkninger, men i kliniske forsøg har lægerne bemærket: børn i alderen 3-12 år oftere end patienter i placebogruppen oplevede hovedpine, træthed, nervøsitet.

I dette tilfælde oplevede voksne hovedpine, døsighed. Nogle tværtimod bekymrede over søvnløshed. Andre bivirkninger omfatter svimmelhed, kvalme, følelse af tør mund, unormal leverfunktion, allergisk hududslæt, alopeci.

Kompatibilitet med andre lægemidler

De, der beslutter at tage andre lægemidler sammen med Claritin, skal huskes: erythromycin, cimetidin og ketoconazol øger koncentrationen af ​​Claritin i blodet. Samtidig administration af disse lægemidler kan føre til overdosering.

Tabletter øger ikke effekten af ​​alkohol på centralnervesystemet. Ethanol påvirker ikke effektiviteten af ​​Claritin, men deres samtidige anvendelse anbefales stadig ikke.

Kontraindikationer Claritin

Tabletter "Claritin" kan ikke tages:

  • dem, der har en individuel intolerance over for de enkelte bestanddele af stoffet
  • patienter med nedsat galactosetolerance
  • gravide kvinder.

For fremtidige mødre er Claritin tabletter kun ordineret, hvis der er tillid til, at dette vil gøre mere godt end skade. Undersøgelser på dette område blev ikke gennemført, og derfor anbefaler lægerne normalt ikke at drikke "Klaritin" under graviditeten. Ammer kvinder, hvis de tager dette antiallergiske lægemiddel, bør ikke give deres krummer deres modermælk.

Bivirkninger af Claritin tabletter til indholdet ↑

Claritin Analoger

Claritin-tabletter er ikke det eneste antiallergiske lægemiddel, der er tilgængeligt for den russiske forbruger. På apoteker kan du købe både analoger og synonymer af stoffet.

Analoger er stoffer, der også indeholder loratadin. Synonymer er tabletter og sirup, som har samme virkning, men de indeholder et andet aktivt stof. Ifølge vurderinger af allergikere, redder analoge fra allergier bedre end "Klaritin".

Claritintabletterne omfatter cllalergin tabletter, loratadin-teva tabletter og nogle andre. Gruppen af ​​synonymer "Klaritina" omfatter: tabletter "Desloratadin-Teva", "Telfast" og andre.

På apoteker kan du købe forskellige antiallergiske stoffer: Suprastin, Zyrtec, Tavegil, Zodak, Erius. Tre af dem er lægemidler fra 1. eller 2. generation. Sidstnævnte, som Klaritin tabletterne, er den tredje. Vi giver dem en kort, komparativ beskrivelse.

"Tavegil" eller "Klaritin"?

"Tavegil" - 1. generations tabletter - bruges til at bekæmpe allergier, men de har mange bivirkninger: de tørrer slimhinden i indre organer (larynx, bronchi, tarm); fra disse piller har de tendens til at sove de er hurtigt vanedannende, hvilket betyder, at de ikke varer længe. I modsætning hertil klarer Klaritin:

  • har ingen negativ effekt på slimhinden, og risikoen for at udvikle bakterieinfektioner er minimal;
  • ikke vanedannende
  • fra ham ikke at sove.
Tavegil tabletter til indholdet ↑

"Suprastin" eller "Claritin"?

Tabletter "Suprastin" henviser til 2. generations medicin. Claritin er et moderne værktøj. Tabletter "Claritin" er bedre i en række parametre:

  • De har ingen bivirkninger (patienten har ingen kvalme, opkastning eller døsighed).
  • Bidrage ikke til forekomsten af ​​en bakteriel infektion.
  • Slimhinde som følge af en sådan behandling lider ikke.
Suprastin tabletter til indholdet ↑

"Zyrtec" eller "Claritin"?

Disse lægemidler tilhører forskellige generationer: "Zyrtec" - til 2., "Klaritin" - til den 3.. Det ville være logisk at antage, at "Claritin" er bedre. Men disse tabletter har en anden sammensætning og, som det viser sig, viser Zyrtec sig i nogle tilfælde at være mere effektive. Eksperter anbefaler at starte behandlingen med alle de mere moderne "Claritin". Og først senere, når det bliver klart, at han ikke hjælper, at begynde at tage Zyrtek.

Zodak eller Claritin?

Zodak kaldes også som 2. generations medicin. Det hjælper værre "Claritin", men sælges i dråber, og doseringen kan reduceres. Hvis det er nødvendigt at behandle for eksempel et barn, er det bedre at først vælge Zodak. Når det bliver klart, at dråberne ikke hjælper, kan du stoppe brugen og "gå" til mere effektive Claritin tabletter.

Det er vigtigt! Voksne starter en allergi behandling med Claritin. Men hver enkelt sag er anderledes, og nogle patienter bemærker, at de følte sig bedre efter at have taget Zodak. I sådanne tilfælde kan de mest effektive midler findes empirisk.

"Erius" eller "Klaritin"?

Begge stoffer er klassificeret som tredje generationens lægemidler. Begge er effektive til bekæmpelse af allergier og forårsager ikke døsighed. Teoretisk set er der ingen forskel på dem, men i praksis observeres der ofte en anden situation. Som nævnt af allergikere hjælper "Erius" med at komme af med allergisk hoste. Dette skal huskes, når man vælger et antiallergisk stof.

Du kan også vælge et mere effektivt middel ved at tage Erius først, derefter Claritin, og evaluere dit velvære. Og alligevel er det bedste, du kan gøre, at kontakte en allergiker. Lægen vil hjælpe dig med at identificere allergenet og vælge et sikkert middel med en stærk terapeutisk effekt for dig, forklar hvordan du tager det.

Hvis du vælger et effektivt middel til din baby, kan diazolin tabletter hjælpe. Dette lægemiddel er ikke kontraindiceret hos børn op til et år. For dem vil doseringen være 50 mg. Det aktive stof er mebhydrolin. Den maksimale effekt opnås om 1-2 timer og varer i 2 dage.

I nogle tilfælde gives patienter, der ønsker at slippe af med allergier i lang tid, specielle injektioner (f.eks. "Diprospan" injektioner). Denne metode har kontraindikationer. Især børns alder op til 5 år. Børn gemmes ofte med en speciel spray fra allergi. "Aqua Maris", "Vibrocil", "Otrivin Baby" har anbefalet sig godt, men lægen skal vælge det rette middel. Og det er værd at huske: Denne metode til allergisk behandling er kontraindiceret til børn under et år gammel.

Erius tabletter og sirup til børn til indholdet ↑

Claritin Cost

Tabletter "Claritin" kan købes på apotek uden læge recept. Udgifterne til lægemidlet er forskellige. Hvor meget er stoffet, du kan forstå ved antallet af tabletter i den solgte pakke. Den omtrentlige pris på tabletter er angivet i nedenstående tabel.