Search

Klaritin - brugsanvisning, sammensætning, indikationer, analoger og anmeldelser

Claritin, et lægemiddel mod allergier, er en selektiv blokering af perifere histaminreceptorer. Den aktive bestanddel af lægemidlet Claritin - loratadin. Loratodin er en tricyklisk forbindelse karakteriseret ved en udtalt antihistamin effekt. Claritin er yderst effektiv til bekæmpelse af allergier, hurtig og langvarig handling.

Sammensætning og frigivelsesform

  • Tabletter på 10 mg fås i blister på 7, 10 og 30 stk.
  • Sirup er tilgængelig i mørke glasflasker på 60 og 120 ml. Inkluderer måleske.

Hold stoffet må være utilgængeligt for børn ved en temperatur på +2 til +20 grader. Tabletternes holdbarhed er 4 år, sirupen er 3 år.

Sammensætningen af ​​tabletterne Claritin

  • Aktivt stof - loratadin 10 mg.
  • Hjælpestoffer - lactosemonohydrat, majsstivelse, magnesiumstearat.

Sammensætningen af ​​sirup Klaritin

  • Aktivt stof - loratadin 1 mg / ml.
  • Hjælpestoffer - propylenglycol, glycerol, citronsyremonohydrat (alternativt vandfrit citronsyre), natriumbenzoat, saccharose (granuleret), kunstig smag (fersken), renset vand.

Instruktioner til brug i forskellige doseringsformer

Anbefalinger til brug i tabletter

Claritin tabletter tages oralt med vand, indtaget afhænger ikke af måltider. Voksne og ældre patienter samt unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 1 tablet 1 gang om dagen. Børn i alderen 2 til 12 år får en dosis afhængigt af legemsvægt. Med en kropsvægt på under 30 kg, foreskrives en pille en gang om dagen og en legemsvægt på mere end 30 kg, 1 tablet 1 gang om dagen.

Dosisjustering hos patienter med kronisk nyresvigt er ikke nødvendig. For patienter med nedsat leverfunktion er initialdosis 1 tablet hver anden dag, for børn, hvis legemsvægt er mindre end 30 kg - halvdelen af ​​gulvet hver anden dag.

Claritin: anvendelse af sirup

Claritinsirup tages oralt, uanset måltider. Voksne og børn over 12 år er foreskrevet 2 teskefulde sirup 1 gang om dagen. Børn, hvis legemsvægt er mindre end 30 kg, skal tage 1 tsk, det vil sige 5 ml sirup, 1 gang om dagen. Børn, der vejer over 30 kg, skal modtage to teskefulde medicin 1 gang om dagen.

For patienter med leversygdomme er dosisjusteringer af lægemidlet påkrævet, de er foreskrevet i samme doser sirup, men de skal tages hver anden dag.

Særlige instruktioner vedrørende brug af Claritin

For at undgå at fordreje resultaterne af hudprøver, der tages til en diagnostisk undersøgelse, er det nødvendigt at holde op med at tage lægemidlet Claritin 48 timer før diagnosen, da antihistaminlægemidler kan påvirke resultatet. Claritin forårsager ikke en udtalt beroligende effekt, og forårsager heller ikke døsighed og nedsætter psykotrope reaktioner. Claritin påvirker derfor ikke kørsel og andre aktiviteter, der kræver koncentration.

I meget sjældne tilfælde kan patienter, der tager Claritin, en følelse af træthed uden tilsyneladende grund, hvilket kan føre til et fald i evnen til at føre køretøjer. For patienter med nedsat nyrefunktion er en dosisjustering påkrævet, de skal ikke bruges mere end 10 mg hver anden dag. Ved leverinsufficiens Claritin ordineres med forsigtighed i små doser.

Indikationer, kontraindikationer, bivirkninger af lægemidlet Claritin

Indikationer for brug betyder Claritin

Lægemidlet er indiceret til enhver form for allergi, især Claritin er indiceret til sæsonbetinget og året rundt rhinitis, til allergisk conjunctivitis, kronisk urticaria og eventuelle hudsygdomme af allergisk oprindelse. Lægemidlet bekæmper effektivt kløe i slimhinden og mundhulen, nysen, brændende øjne, tårer, udslæt.

Bivirkninger ved brug af medicin Claritin

Med konstant brug af midlerne er følgende bivirkninger mulige:

  • På fordøjelsessystemet er tør mund, kvalme, i sjældne tilfælde gastritis og abnorm leverfunktion.
  • Allergiske reaktioner er mulige - hududslæt, i sjældne tilfælde observeres anafylaktiske reaktioner.
  • Fra centralnervesystemet - hovedpine, træthed, døsighed. Hos børn er bivirkninger af denne art sjældent manifesteret, de kan udtrykkes af nervøsitet, sløvhed og hovedpine.
  • Alopeci i isolerede tilfælde.

Som det fremgår af kliniske undersøgelser, forårsager brugen af ​​Claritin hos børn oftest hovedpine, og hos voksne var den mest almindelige bivirkning fra centralnervesystemet døsighed. Desuden afviger hyppigheden af ​​bivirkninger, når medicinen tages, ikke fra de samme virkninger, når man tager placebo.

Kontraindikationer til brug af Claritin

Brug af Claritin er kontraindiceret hos børn under 2 år. Indtagelse af piller anbefales ikke til børn under 3 år. Lægemidlet er også kontraindiceret i sådanne tilfælde:

  • Amningstid.
  • Overfølsomhed og intolerance over for det aktive stof samt hjælpestoffer.
  • Nogle arvelige sygdomme, såsom dårlig tolerance over for galactose, lactose mangel, som i tabletterne er lactose.
  • Fructose intolerance.
  • Mangel på sucrase, som er en del af sirupen.

Claritin bør tages med stor forsigtighed hos patienter med nedsat leverfunktion.

Claritin: symptomer på overdosering

Med overdosis hos patienter med døsighed, hovedpine, takykardi. Overdosering opstår, når lægemidlet tages i doser på 40-180 mg, det vil sige dem, der i høj grad overstiger den anbefalede terapeutiske dosis. Brug af Claritin til børn i form af en sirup i en dosis på mere end 10 mg forårsager en stigning i hjerteslag.

I tilfælde af sådanne symptomer er symptomatisk og støttende behandling nødvendig. Hæmodialyse i sådanne tilfælde er ineffektiv og anvendes derfor ikke.

Hvor længe kan du tage Klaritin

Narkotika til allergi skal tages på forhånd, før forekomsten af ​​irriterende stoffer. Brugen af ​​Claritin forårsager ikke en negativ indvirkning på kroppens tilstand, så det kan tages under hele den periode, hvor patienter har allergier og et par uger før det begynder.

Anvendelse af Claritin under graviditet

Sikkerhedsvirkningerne af loratadin på en gravides kvinde er ikke grundigt undersøgt. Brugen af ​​Claritin er tilladt under graviditeten, hvis morens fordel er højere end den opfattede risiko for barnet. Loratadine gennem modermælk når barnet, så hvis du skal bruge det under amning, bør amning midlertidigt stoppes.

Claritin: ansøgning til børn

Børn fra 2 år foreskrev Claritin i form af sirup i små doser. Børn fra 3 år har lov til at tage medicin i form af tabletter, i doser indstillet afhængigt af barnets vægt.

Operationsprincippet betyder Claritin

Claritin påvirker ikke centralnervesystemet. I modsætning til mange antiallergiske lægemidler har Claritin ingen beroligende effekt, reducerer ikke hastigheden af ​​psykotrope reaktioner. Brug af Claritin forlænger ikke QT-intervallet på EKG. Lægemidlet har ingen signifikant indvirkning på vitale tegn, fysisk undersøgelse, laboratorieresultater eller EKG.

Den aktive bestanddel af lægemidlet har ikke signifikant selektivitet for histaminreceptorer. Lægemidlet hæmmer ikke genoptagelsen af ​​norepinephrin og har ingen effekt på det kardiovaskulære system. Lægemidlet begynder at virke 30 minutter efter oral administration. Den maksimale koncentration af produktet nås efter 8-12 timer og varer i 24 timer.

Lægemidlet absorberes fra fordøjelseskanalen. Plasman halveringstid er 1-1,5 timer. Spise øger lægemidlets halveringstid, men påvirker ikke dets medicinske egenskaber og ændrer ikke dens virkninger. Biotilgængeligheden af ​​et lægemiddel afhænger af den dosis, der er taget.

Loratadin stærkt bundet til plasmaproteiner, denne binding når 97-99%. Claritin metaboliseres til dannelse af desloratadin. Lægemidlet udskilles af nyrerne og gennem tarmene. Gennem nyrerne udskilles 40% af midlerne gennem tarmene - 42%. Tilbagetrækningen udføres inden for 10 dage, hoveddelen vises i form af konjunktive metabolitter.

Claritin interaktion med andre lægemidler

Kombinationen af ​​Claritin med ketoconazol, cimetidin, erythromycin, kan forårsage en forøgelse af koncentrationen af ​​loratadin og dets metabolitten i blodplasmaet. Denne stigning fører ikke til klinisk signifikante ændringer i hjertearbejdet, som det fremgår af EKG. Claritin forbedrer ikke virkningen af ​​ethanol på centralnervesystemet, dvs. alkohol påvirker ikke effektiviteten af ​​brugen af ​​lægemidlet.

Analekter af Claritin: indenlandske og udenlandske

Alerpriv - Claritin analog

Lægemidlet blokerer histaminreceptorer og har anti-allergisk virkning, lindrer kløe og rødme. Lægemidlet reducerer kapillærernes permeabilitet og forhindrer forekomsten af ​​ødemer. Desuden reducerer lægemidlet den kontraktile aktivitet af glatte muskler.

Analog Claritin - Clargothil

Clargothil er et godt anti-allergisk middel, der har antipruritisk virkning og lindrer rødme, lindrer hævelse. Lægemidlet forhindrer forekomsten af ​​tegn på allergi, har ingen effekt på centralnervesystemet. Stoffet er aktivt inden for 30 minutter efter indtagelse.

Lægemidlet hæmmer frigivelsen af ​​histamin. Claridol anvendes som et allergifremkaldende middel, såvel som et middel, der effektivt fjerner symptomerne på allergier. Denne analog påvirker ikke hjernen, fremkalder ikke hæmning af reaktioner og forårsager heller ikke døsighed. Lægemidlet begynder at virke 30 minutter efter at have taget midlerne, dets maksimale virkning sker efter 8-12 timer, og effektens varighed når en dag.

Analog betyder Claritin - Lomilan

Lægemidlet mod allergi er en histaminreceptorblokerer, beregnet til systemisk brug. Lægemidlet forhindrer forekomsten af ​​ødem, lindrer tegn på allergier og forhindrer deres forekomst. lofy er et hurtigtvirkende lægemiddel, påvirker ikke arbejdet i centralnervesystemet og hjernen, er ikke vanedannende.

Analoge stoffer Claritin - Lotharen

Antiallergisk lægemiddel med hurtig virkning fjerner alle tegn på allergi, reducerer den øgede kontraktile aktivitet af væv.

Tirlor - Analog af Claritin

Lægemidlet mod allergi er en høj effektivitet, fjerner alle tegn på allergi og forhindrer deres udvikling. Lægemidlet påvirker ikke hjerteets arbejde. Denne analog er ikke vanedannende og påvirker ikke funktionen af ​​centralnervesystemet.

Pris i apoteker

Fortæl dig prisen på Claritin i 2018 og billige analoger >>> Omkostningerne ved Claritin hos forskellige apoteker kan variere betydeligt. Dette skyldes brugen af ​​billigere komponenter i forberedelsen og prispolitikken for apotekskæden. Men det er vigtigt, at prisforskellen mellem udenlandske og russiske modparter forbliver næsten uændret.

Claritin hvor meget at tage

Claritin hvor mange dage skal man tage?

rapporter misbrug

Brugsanvisningen Claritin indeholder ikke præcise oplysninger om varigheden af ​​et behandlingsforløb. Lægemidlets løbetid indstilles individuelt af en allergiker, det sædvanlige kursus varierer fra 3 til 10 dage med en stærk forværring af allergier. Ved kroniske allergiske sygdomme tages Claritin i et kursus på 3 til 12 måneder igen, som foreskrevet af en læge.

rapporter misbrug

Claritin tabletter nummer 10 er 300-350 p, Claritin nummer 7 koster 230-270 p., Claritin nummer 30 koster 550-600r.

rapporter misbrug

Tage antiallergisk medicin klitorin kan være inden for 10-14 dage. I tilfælde af allergisk sæsonbetændelse kan kurset øges op til 28 dage.

Claritin til børn

Allergiske reaktioner i barnets krop udover hududslæt ledsages ofte af rhinitis. En prikket næse forhindrer barnet i at trække vejret fuldstændigt, og hududslæt forårsager kløe. For at eliminere disse ubehagelige manifestationer af allergi og også for at sikre, at de ikke giver komplikationer i form af mere alvorlige sygdomme, såsom bronkial astma, foreskriver eksperter antihistaminmedicin til børn. Der er claritin i deres serie, som vi vil diskutere mere detaljeret nedenfor.

Sammensætningen og frigivelsesformen for clararitin

Den vigtigste aktive komponent i clararitin er loratadin. Allergi klarinin sælges i apoteker i form af tabletter eller sirup. Tabletter som ekstra stoffer indeholder lactose og majsstivelse.

Claritinsirup til børn er en farveløs væske, nogle gange med en gullig tinge. På grund af tilstedeværelsen af ​​aromastoffer og saccharose er det sødt med ferskenfarve, så børn tager det med glæde.

Hvornår er claritin taget?

Claritin er ordineret til børn i tilfælde af urticaria og i tilfælde af en allergisk reaktion efter en insektbid. Lægemidlet er også effektivt til børn, der lider af en genetisk prædisponering for allergier eller neurodermatitis.

En indikation for brugen af ​​børns claritin er allergisk rhinitis. Lægemidlet lindrer effektivt symptomerne på en kold, lindrende næsestop, kløe, eliminerer nysen og brænder i øjnene.

På baggrund af sygdomsbilledet kan eksperter ordinere lægemidlet til børn i den akutte periode med en infektiøs inflammatorisk sygdom. På grund af fjernelse af vævsødem forhindrer clarinetin udviklingen af ​​en allergisk reaktion hos et sygt barn.

Claritin begynder at have en antihistamin effekt på kroppen, 1 til 3 timer efter at have taget lægemidlet. I løbet af dagen lindrer det vævs hævelse og eliminerer kløe.

Claritin tages en gang en banke, uanset barnets måltid.

Sirup. Den daglige dosis sirup til børn fra 2 til 12 år er 5 ml. Hvis barnets kropsvægt overstiger 30 kg, bliver sirupdoseringen nøjagtigt fordoblet. For børn over 12 år er Claritin ordineret i en dosis på 10 ml pr. Dag.

Tabletter. Hvis barnet ikke nægter at tage piller, gives de i en halv pille en gang om dagen for børn fra 2 til 12 år. Børn over 12 år og børn, hvis kropsvægt er over 30 kg, ordineres til at tage en tablet af clararitin om dagen.

Børn, der lider af nyre- eller leverdysfunktion, anbefales at tage 10 ml sirup eller 1. clararitin-tablet en gang hver anden dag.

Hvor længe kan du tage klarhed?

Varigheden af ​​modtagelse af claritin bør bestemmes af en specialist.

Under kliniske forhold blev klitoris vedvarende virkning observeret uden manifestation af bivirkninger i 28 dage.

Kontraindikationer til brug af clararitin

Børn under 2 år med at tage klitorin er forbudt.

Kontraindikationer til brugen af ​​lægemidlet er intolerance over for komponenterne i dets sammensætning. Børn med nedsat nyre- eller leverinsufficiens kan tage klitorin under ledelse af en specialist.

Bivirkninger af claritin

Hos børn er bivirkninger under behandling med claritin yderst sjældne. Deres vigtigste manifestationer er:

  • hovedpine;
  • kvalme;
  • sløvhed og apati
  • allergier;
  • generel nervøsitet.
  • I de anbefalede doser af clararitin forårsager ikke overdosis. I tilfælde af at tage medicinen over den anbefalede dosis kan svimmelhed, døsighed og hurtig hjerterytme forekomme, hyppigere takykardi.

    I tilfælde af overdosis skal barnet gøre en mavesaft og vise den til en specialist, der vil ordinere en støttende terapi.

    Claritin

    indhold

    Farmakologiske egenskaber af lægemidlet Claritin

    Farmakodynamik. Claritin er en antihistamin, en selektiv blokering af perifere H1-histaminreceptorer. I kliniske undersøgelser blev det vist, at forbedringen af ​​tilstanden hos de fleste patienter begyndte i de første 30 minutter af Claritin-brug. Den antiallergiske virkning udvikler sig i løbet af de første 30 minutter efter at have taget lægemidlet, når maksimalt inden for 8-12 timer og varer 24 timer. Loratadin og dets metabolitter trænger ikke ind i BBB. Claritin påvirker ikke centralnervesystemet, viser ikke anticholinerge og beroligende virkninger, påvirker ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner. Ved gennemførelse af en klinisk undersøgelse, hvor Claritin blev anvendt i 90 dage ved en dosis, der var 4 gange højere end den terapeutiske, blev der ikke påvist klinisk signifikant forlængelse af Q-T-intervallet på EKG.

    Farmakokinetik. Claritin absorberes hurtigt i fordøjelseskanalen. Tiden for at nå den maksimale koncentration af loratadin i blodplasmaet er 1-1,3 timer, og tiden for at nå den maksimale koncentration af hovedmetabolitten, desloratadin, er cirka 2,5 timer. Økningen øger tiden for at nå den maksimale koncentration af loratadin og desloratadin med 1 time. Den maksimale koncentration af loratadin og desloratadin er ikke afhængig af fødeindtagelse. Den maksimale koncentration øges hos ældre patienter, patienter med kronisk nyresvigt eller alkoholisk leverskade.

    I næsten alle tilfælde er indflydelsesniveauet af metabolitter højere end det oprindelige stofs indflydelsesniveau. Bestemte koncentrationer vises i blodplasmaet inden for 15 minutter efter indtagelse af lægemidlet indeni. En sammenlignende undersøgelse af brugen af ​​passende doser sirup og Claritin-tabletter viste, at plasmakoncentrationprofilen af ​​desloratadin i blodplasmaet er sammenlignelig for begge doseringsformer.

    En in vitro undersøgelse af humane levermikrosomer viste, at loratadin metaboliseres til desloratadin hovedsageligt under påvirkning af cytochrom P450 3A4 (CYP 3A4) og i mindre grad cytokrom P450 2D6 (CYP 3D6). Halveringstiden er 8,4 timer for loratadin, 28 timer for dets metabolitter. Ca. 27% af den indgivne dosis udskilles i urinen i løbet af den første dag. I nærværelse af ketoconazol omdannes en CYP 3A4 hæmmer, loratadin til desloratadin, hovedsagelig under påvirkning af CYP 3D6. Halveringstiden øges med alkoholisk leverskader og ændres ikke i nærværelse af CRF.

    Claritins farmakokinetik hos børn i alderen 1-2 år ved udnævnelsen af ​​en enkeltdosis på 2,5 mg afviger ikke fra det hos voksne og ældre børn.

    Indikationer for brug af stoffet Claritin

    Sæsonbestemt (polynose) og flerårig allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis - eliminering af symptomerne forbundet med disse sygdomme: nysen, kløe i næseslimhinden, rhinorré, brændende fornemmelse og kløe i øjnene, rivning. Kronisk idiopatisk urticaria. Hudsygdomme af allergisk oprindelse.

    Brug af lægemidlet Claritin

    Voksne og børn ≥12 år gamle - 10 mg (1 tablet) 1 gang om dagen;

    børn i alderen 2-12 år med en legemsvægt på 30 kg - 10 mg (1 tablet) 1 gang dagligt, med en kropsvægt på ≤30 kg - 5 mg (1/2 tons tablet) 1 gang dagligt;

    børn i alderen 1-2 år - 2,5 mg (1/4 tons af en Abletta) Claritin 1 gang om dagen.

    Voksne og børn i alderen ≥12 år - 10 mg (2 scoops - 10 ml sirup) 1 gang om dagen;

    børn i alderen 2-12 år med en kropsvægt på ≥30 kg - 10 mg (2 måleskedler - 10 ml sirup) 1 gang om dagen, ≤30 kg - 5 mg (1 måleske - 5 ml sirup) 1 gang dagligt;

    børn i en alder af 1 år - 2 år - 2,5 mg (1/2 m sort ske - 2,5 ml sirup) 1 gang om dagen.

    Kontraindikationer til brugen af ​​lægemidlet Claritin

    Overfølsomhed (eller idiosyncrasi) til nogen af ​​stoffets komponenter.

    Bivirkninger af Claritin

    Incidensen af ​​bivirkninger med Claritin er omtrent det samme som med placebo. Sådanne bivirkninger som træthed, hovedpine, døsighed, tør mund, gastrointestinale forstyrrelser (kvalme, gastritis), allergisk udslæt blev noteret. I undersøgelserne blev der observeret isolerede tilfælde af alopeci, anafylaksi, unormal leverfunktion, takykardi og en følelse af hjerteslag.

    Særlige instruktioner for brug af lægemidlet Claritin

    Claritin har ingen klinisk signifikant beroligende virkning, når den anvendes ved anbefalede doser (10 mg 1 gang pr. Dag). Claritin forstærker ikke virkningerne af alkohol. I de anbefalede doser påvirker ikke evnen til at køre bil eller arbejde med komplekse mekanismer.

    Receptionen af ​​Claritin skal seponeres mindst 48 timer før hudallergiske test udføres for at forhindre falske resultater.

    For patienter med alvorlig nedsat leverfunktion bør initialdosis reduceres på grund af et mulig fald i clearance af loratadin (en initialdosis på 5 mg anbefales 1 gang dagligt eller 10 mg hver anden dag).

    Anvendelse til børn. Effekten og sikkerheden ved brug af Claritin hos børn under 1 år er ikke påvist. Det skal bemærkes, at farmakokinetikken til Claritin hos børn i alderen 1 år - 2 år ved udnævnelsen af ​​en enkeltdosis på 2,5 mg ikke adskiller sig fra farmakokinetikken hos voksne og ældre børn.

    Brug under graviditet og amning. Sikkerheden ved brug af lægemidlet under graviditeten er ikke fastslået, og derfor bør Claritin kun anvendes, hvis fordelene ved dets anvendelse til moderen opvejer den potentielle risiko for fosteret. Da loratadin udskilles i modermælk, bør der vælges mellem at tage stoffet og amme.

    Drug interactions Claritin

    Under anvendelse af loratadin med ketoconazol blev erythromycin, cimetidin, en stigning i plasmakoncentrationen af ​​loratadin, men denne stigning blev ikke manifesteret klinisk, herunder ifølge et EKG.

    Overdosering af Claritin, symptomer og behandling

    Overdosering kan forårsage døsighed, takykardi og hovedpine. Med en enkeltdosis på 160 mg blev der ikke observeret nogen bivirkninger (herunder EKG-ændringer). Ved overdosering anbefales symptomatisk og støttende behandling. Anbefalede standardforanstaltninger til fjernelse af ikke-absorberet medicin fra maven: gastrisk lavage, der tager aktivt kul. Loratadin udskilles ikke ved hæmodialyse. Efter nødhjælp skal patienten forblive under lægeovervågning.

    Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Claritin

    På et tørt sted ved en temperatur ikke over 25 ° C.

    Hvad hjælper Klaritin

    Farmakologisk agent Claritin er en medicin, der eliminerer udtalte allergiske reaktioner. Desuden er stoffet ofte brugt til at forhindre forskellige kroniske sygdomme, der forekommer på baggrund af allergiske inflammatoriske processer. Sådanne sygdomme indbefatter bronchial astma.

    Lægemidlet er inkluderet i gruppen af ​​antihistaminer, der har en selektiv effekt. Dermed udøver stoffet kun sine aktiviteter på de organer, der er involveret i allergiske processer. Allergitabletter Klaritin giver på kort tid mulighed for at slippe af med allergier uden at få bivirkninger, når de tager medicinen.

    Claritin er et lægemiddel, der eliminerer allergier under et angreb.

    Hvad er Claritin

    Claritin er lavet af det belgiske firma "Schering-Plough Labo NV" i form af en løsning til børn og tabletter til voksne. Lægemidlet, der produceres i form af en opløsning, kaldes ofte børns Claritin, da dosen af ​​lægemidlet er specielt designet til børn.

    Denne opløsning er fuldstændig gennemsigtig og indeholder ikke farvestoffer og urenheder. Det er aftappet i mørkefarvede glasflasker. Volumenet af flasken kan være seksti eller et hundrede og tyve milliliter, komplet med en opløsning er en måleske.

    Claritin fås i tabletter, har form af en oval og er malet hvid. Et særpræg ved disse tabletter er, at der på et af deres sider er et emblem, der viser en kolbe eller en kop. En pakke med medicin kan indeholde syv, ti, tyve eller tredive tabletter.

    I det aktive stofs rolle virker dette lægemiddel loratadin. En tablet indeholder ca. ti milligram af dette stof, og en milliliter sirup indeholder et milligram.

    Terapeutisk effekt

    Lægemidlet har antiallergisk, antihistamin og beroligende kløeffekt. Alle ovennævnte handlinger opnås på grund af den kendsgerning, at den aktive bestanddel af lægemidlet blokerer receptorerne, som er ansvarlige for dannelsen af ​​en allergisk reaktion. For at lægemidlet skal aktiveres, er kun 30 minutter tilstrækkeligt. Virkningsvarigheden af ​​lægemidlet Claritin er 24 timer.

    Fordelene ved lægemidlet er, at det aktive stof loratadin ikke kan trænge ind i hemato-encephalisk barriere. Dette tyder på, at stoffet ikke har nogen forbindelse med de receptorer, der er forbundet med centralnervesystemet. På denne baggrund er piller ikke ledsaget af en beroligende effekt.

    Hvornår skal du bruge medicinen

    Lad os se nærmere på, hvad der hjælper Klaritin. Brugsanvisningen til dette farmakologiske middel angiver behovet for anvendelse i følgende situationer:

    • høfeber - en løbende næse, der har en sæsonbestemt allergisk form;
    • urticaria, som har en kronisk form;
    • konjunktivitis og løbende næse på grund af allergier
    • dermatitis, eksem og angioødem;
    • pseudo-allergiske reaktioner i baggrunden af ​​brugen af ​​fødevarer.

    Ved hjælp af piller kan du eliminere sådanne symptomer som: følelse af tøs i næsen, hævelse og kløe, løbende næse, nysen og udslæt på huden.

    Lægemidlet Claritin har anti-allergiske, antihistamin- og antipruritiske virkninger.

    Doseringsregimet

    Claritin tabletter, brugsanvisninger indeholder flere regimer af lægemidlet. Hver form for denne medicin kan bruges til enhver tid på dagen.

    En af fordelene ved lægemidlet er, at dets anvendelse ikke afhænger af fødeindtagelse.

    Når du vælger doseringen, er det nødvendigt at tage højde for alder af personen og sværhedsgraden af ​​den allergiske reaktion. For børn under tre år er sirup bedst. Fra en alder af tre er piller tilladt.

    Tag medicinen en gang dagligt. Den maksimale daglige dosis er to spiseskefulde sirup eller en pille. I tilfælde hvor lægemidlet tages af børn under 12 år, skal dosis af lægemidlet beregnes på grundlag af vægt. Så med en vægt på mindre end 30 kg anbefales det at bruge en halv tablet eller en skefuld sirup en gang om dagen. I sådanne situationer er det bedst at bruge sirup, da denne formular giver dig mulighed for mere præcist at bestemme den krævede dosis.

    Hvis du skal udføre proceduren allergoprob, bør brugen af ​​lægemidlet suspenderes. Eksperter siger, at det er bedst at stoppe med at bruge Claritin tooghalvtreds timer før testen.

    Brug dette værktøj med stor omhu, hvis overtrædelse af den anbefalede dosis kan føre til bivirkninger. Overdosering er normalt udtryk for symptomer som: migræneanfald, svaghed og hurtig hjerteslag. I situationen, hvor dosis blev overskredet, kan barnet opleve ekstrapyramidale symptomer. Disse symptomer omfatter tremor, ufrivillige bevægelser i lemmerne, muskelkramper, skævt ansigt og rystende læber.

    I tilfælde af overdosis er det meget vigtigt at udføre en gastrisk lavning så hurtigt som muligt. For at gøre dette kan du bruge fysisk opløsning, sodavand eller kaliumpermanganat. Efter proceduren skal du tage adsorbenten.

    Lægemiddel kombinationer

    Kombinationer af lægemidlet med lægemidler som ketoconazol og erythromycin kan forårsage en forøgelse af koncentrationen af ​​loratadin i blodbanen. Denne faktor skal overvejes for at forhindre overdosering med antiallergene midler.

    Claritin blokerer histaminreceptorer og forhindrer udviklingen af ​​en allergisk reaktion

    Børns Claritin

    Det er kun muligt at anvende sirup til behandling af allergi, hvis barnets alder overstiger to år. Til behandling af børn er det bedst at bruge sirup, da denne form for lægemidlet giver dig mulighed for at beregne dosis mere præcist. Det er baseret på denne kendsgerning, at sirupen hedder børns Claritin. Når et barn er over tre år, er der tilladt piller.

    Hovedrollen i spørgsmålet om dosering af lægemidlet er vægt. Det er nok at bruge medicinen en gang dagligt. Eksperter siger, at for den bedste effekt af lægemidlet, skal den bruges på samme tid.

    Claritin har to regimer, der er baseret på patientens vægt. Så, hvis barnets vægt overstiger 30 kg, anbefales det at bruge en tablet eller en sirup målekasse. Når barnets vægt er mindre end ovennævnte værdi, anbefales det at tage en halv tablet eller en sirupseske.

    Lægemidlet er baseret på sværhedsgraden af ​​allergi symptomer.

    Den maksimalt tilladte kursusvarighed er to uger. I visse situationer kan du anvende lægemidlet hver anden dag.

    Når medicin er taget til forebyggende formål, kan Claritin bruges i nogen tid. Nogle gange foreskriver eksperter sirup hos spædbørn, fordi stoffet ikke kommer i forbindelse med centralnervesystemet og giver dig mulighed for hurtigt at lindre symptomerne på en allergisk reaktion. I sådanne situationer anvendes en reduceret dosis. Således anbefales børn under et år at forbruge ikke mere end en og en halv milliliter sirup, og for børn, hvis alder overstiger et år, tre milliliter medicin en gang om dagen.

    Brug under graviditet

    Specialister inden for medicin siger, at brugen af ​​Claritin under graviditet kun er tilladt, hvis dets nyttige virkning overstiger de mulige risici.

    Under kliniske forsøg blev der ikke identificeret bivirkninger på det udviklende foster. Der er dog en vis risiko for lægemidlets indflydelse på embryonets udvikling. Læger siger, at brug af medicin kun er nødvendig, når allergier har en udtalt sværhedsgrad. I andre tilfælde er det bedst at holde op med at bruge medicinen.

    I amningstiden for at få Claritin bør også næres med stor forsigtighed. Det aktive stof af lægemidlet trænger frit ind i sammensætningen af ​​modermælk. Koncentrationen af ​​den aktive komponent i sammensætningen af ​​modermælk kan have nøjagtig den samme effekt som i blodet af en kvinde. Hvis der er behov for et behandlingsforløb med Claritin, er det bedst at afvise amning, og fodre barnet med særlige blandinger.

    Både sirup og Claritin tabletter indtages til enhver tid uanset måltidet.

    Bivirkninger

    Det er meget vigtigt at vide ikke kun hvordan man skal tage Claritin, men også hvilke negative aspekter denne medicin har. Først og fremmest skal det bemærkes, at symptomerne på bivirkninger hos børn og voksne er forskellige. Så i modsætning til baggrunden for at tage Claritin i barndommen kan symptomer som migræneanfald, reaktionens sløvhed og irritabilitet forekomme.

    Hos voksne er der et lidt anderledes klinisk billede. Så at tage stoffet kan forårsage hurtig træthed, døsighed og tør mund, kvalme og takykardi. I ti procent af tilfældene kan lægemidlet fremkalde: problemer med leveren, gastritis og alopeci.

    generiske

    Claritinanaloger er opdelt i to kategorier. Den første kategori omfatter de lægemidler, der i deres sammensætning har samme aktive stof. Den anden kategori af lægemidlet kan have en anden sammensætning, men en lignende terapeutisk virkning.

    1. Narkotika fra den første gruppe omfatter sådanne lægemidler som: Alerpriv, Lomilan, Clargotil, Clarifer, Loratadin, Lotharen og Erolin.
    2. Den anden kategori omfatter Zodak, Diazolin, Kestin, Ketotifen, Suprastin, Erius, Telfast og Dinox.

    Sammenligning med andre populære lægemidler

    Klaritin, Tavegil, Suprastin

    Sådanne lægemidler som Tavegil og Suprastin har en kompleks virkning på kroppen og er udstyret med en imponerende liste over bivirkninger. Desuden har disse terapeutiske midler en enorm indvirkning på slimhinden i de indre organer og i centralnervesystemet. Sammenlignet med dem virker Claritin mere selektivt og påvirker kun de receptorer, der er ansvarlige for den allergiske reaktion. Denne egenskab af stoffet undgår problemer med fordøjelseskanalen og centralnervesystemet.

    Desuden er anvendelsen af ​​Claritin ikke ledsaget af en følelse af døsighed. I modsætning hertil fører virkningen af ​​Suprastin og Tavegila til hæmning af centralnervesystemet. En anden negativ nuance forbundet med disse stoffer er, at deres handling fører til tørhed af slimhinderne i nasopharynx, som bliver årsagen til den øgede dannelse af slim. Tørhed af slimhinden - ideelle betingelser for reproduktion af bakterier og forskellige infektioner. Claritin viser ikke en lignende virkning, som reducerer risikoen for infektion til et minimum.

    I betragtning af fordele og ulemper ved disse lægemidler kan det siges, at Claritin er et mere moderne lægemiddel med mindre udprægede bivirkninger. Dette betyder selvfølgelig ikke, at Suprastin eller Tavegil er mindre effektive lægemidler, men efter detaljeret undersøgelse har de et stort antal mangler.

    Claritin i andre former (salve, dråber) er i øjeblikket ikke produceret af et officielt farmakologisk selskab.

    Claritin og Erius

    Disse lægemidler sammenlignes ganske ofte, da de repræsenterer den nyeste generation af antiallergiske stoffer. Hver medicin har en lige terapeutisk virkning og en minimal mængde bivirkninger.
    Ved første øjekast er forskellen mellem disse stoffer kun i deres sammensætning.

    Eksperter taler om muligheden for at erstatte en medicin med en anden, hvis der er visse faktorer, blandt andet øget kropsfølsomhed over for individuelle komponenter. Derudover må du ikke glemme hver enkelt organismes individualitet. Der er tilfælde, hvor Claritin hjælper med at slippe af med symptomerne på allergi, som Erius ikke kunne klare.

    Den eneste forskel mellem disse stoffer er, at Erius er i stand til at fjerne den allergiske hoste, Claritin ikke kan klare.

    I afslutningen af ​​artiklen vil jeg gerne være opmærksom på, hvor meget Klaritin koster. Således varierer gennemsnitsprisen i Rusland fra to hundrede til seks hundrede og halvtreds rubler afhængigt af antallet af tabletter pr. Pakning. Den gennemsnitlige pris på sirup er tre hundrede rubler pr. Flaske seksti milliliter og fire hundrede halvtreds for et hundrede og tyve milliliter.

    Claritin

    Beskrivelse fra 10/16/2015

    • Latin navn: Claritin
    • ATX kode: R06AX13
    • Aktiv ingrediens: Loratadin (Loratadine)
    • Producent: Schering-Plough Labo N.V. (Belgien)

    struktur

    Sammensætningen af ​​tabletterne indbefatter den aktive bestanddel loratadin. Hjælpestoffer: lactosemonohydrat, magnesiumstearat, majsstivelse.

    Sirup indeholder i sin sammensætning den aktive komponent loratadin. Hjælpestoffer: propylenglycol, glycerol, citronsyremonohydratmonohydrat, natriumbenzoat, saccharose, ferskenaroma, renset vand.

    Udgivelsesformular

    Tilgængelig klarhed i form af tabletter og sirup. Lægemidlet i tabletter, pakket i 15, 10 eller 7 stykker i blister, 1-3 blisterpakninger i en pakning.

    Sirap tilbydes i apoteker i flasker på 60 eller 120 ml med en plastikske dispenser, pakket i papkasse.

    Farmakologisk aktivitet

    Hver form for dette lægemiddel har antipruritisk, antihistamin og antiallergisk virkning.

    Farmakodynamik og farmakokinetik

    Denne antihistamin er en selektiv blokering af perifere H1-histaminreceptorer, der udviser en hurtig og langvarig antiallergisk effekt. Normalt virker lægemidlet efter 30 minutter.

    Opnåelse af antihistamin effekten noteres efter 8-12 timer og varer i mindst 24 timer. Samtidig trænger den aktive bestanddel af lægemidlet ikke ind i blodhjernebarrieren, påvirker ikke nervesystemet, udviser ikke anticholinerge og beroligende virkninger og påvirker ikke udviklingen af ​​psykomotoriske reaktioner. Behandling med Claritin forlænger ikke QT-intervallet på EKG.

    En gang inde i kroppen gennemgår lægemidlet hurtig absorption i mave-tarmkanalen. Den maksimale koncentration af komponenten i blodplasmaets sammensætning opnås inden for 1,5-2,5 timer.

    Som et resultat af metabolisme er stoffet desloratadin dannet. Fjernelse af lægemidlet fra kroppen opstår som en del af urin og galde i metabolitter og uændret i 6-92 timer. Graden af ​​fjernelse af lægemidlet fra kroppen afhænger af alderen, tilstedeværelsen af ​​sygdomme og andre træk ved patienten.

    Indikationer for brug Claritina

    De vigtigste indikationer for brug af Claritin (fra hvilke tabletter):

    Kontraindikationer

    Claritin tabletter og sirup anbefales ikke til brug sammen med:

    • intolerance eller høj følsomhed over for komponenterne
    • alder op til 2 år
    • amning.

    Bivirkninger

    Ved behandlingen af ​​dette lægemiddel kan der forekomme bivirkninger i form af hovedpine, træthed, tør mund, døsighed, gastrointestinale lidelser, allergiske manifestationer på huden. Derudover er det muligt udvikling af anafylaksi, alopeci, takykardi, leverlidelser, hjerte.

    Hovedpine, nervøsitet, sedation kan forstyrre unge patienter.

    Instruktioner til brug Claritin (metode og dosering)

    Hver form for lægemidlet er beregnet til indtagelse til enhver tid, når behovet opstår.

    Tabletter Klaritin instruktioner til brug anbefaler ordination til voksne patienter og børn over 12 år. Det er normalt nok at tage 10 mg af lægemidlet dagligt. Patienter med handicap i leveren eller nyrerne, er stoffet ordineret til at blive taget hver anden dag.

    For børn 2-12 år er lægemidlet normalt ordineret i sirup. Samtidig anbefales claritin sirup instruktioner til brug i en bestemt dosis, som beregnes under hensyntagen til vægten.

    overdosis

    I tilfælde af overdosis er udviklingen af ​​symptomer som døsighed, hovedpine og takykardi mulig. Denne situation kræver øjeblikkelig behandling til lægen.

    Terapi til overdoseringssymptomer omfatter: gastrisk skylning, derefter adsorbenter og symptomatiske midler, der udfører yderligere procedurer.

    interaktion

    Den kombinerede anvendelse af dette lægemiddel og ketoconazol, erythromycin eller cimetidin kan øge koncentrationen af ​​loratadin i kroppen eller dets metabolite. Dette har imidlertid ingen særlig klinisk betydning.

    Salgsbetingelser

    Opbevaringsforhold

    Sirup eller tabletter Claritin kan opbevares ved temperaturer op til 25 ° C uden for børns rækkevidde.

    Holdbarhed

    Tabletterne holder deres holdbarhed i 4 år og sirupen - 3 år.

    Claritin Analoger

    De mere populære analoger af Claritin er: Loratadin, Lomilan, Claridol og Clarothin. Har også en lignende virkning: Erius, Lotharen, Kllerlergin, Clarisens, Clarifarm, Clarifer, Clarfast, Loragexal, Alerpriv, Clargotil og Erolin. Prisen på analoger varierer mellem 20-350 rubler.

    Klaritin eller Erius - hvilket er bedre?

    I netværket er der ofte et spørgsmål, hvilken af ​​disse stoffer er bedre? Hver af dem er en anti-allergisk antihistamin af den nye generation. Derfor er de karakteriseret ved næsten samme styrke af terapeutisk virkning og et minimum af bivirkninger. Det menes dog, at Erius er præget af et bredere handlingsspektrum, da han er aktiv i at eliminere allergisk hoste.

    Du kan dog finde mange anmeldelser, når patienter rapporterer, at Erius ikke hjælper dem, og de begyndte at tage Claritin eller omvendt. Således er spørgsmålet om valg af lægemiddel afhængig af de individuelle karakteristika for hver person.

    Claritin til børn

    Behandlingen af ​​unge patienter kan udføres i form af tabletter eller sirup. I dette tilfælde kan børn tage medicinen en gang dagligt i en bestemt dosis.

    Beregningen af ​​dosisinstruktionerne for Claritin til børn anbefaler, at det udføres afhængigt af vægten. For eksempel, med en vægt på op til 30 kg, er det tilladt at tage en sirup dagligt til børn med 1 tsk eller ½ tablet.

    Patienter, der vejer over 30 kg, ordineres dagligt til 2 teskeps sirup eller 1 tablet. Som regel er online anmeldelser af sirup til børn positive.

    Kompatibilitet med alkohol

    På forskellige medicinske fora er der ofte et spørgsmål: Er alkohol kompatibel og behandling med Claritin? Ifølge eksperter har brugen af ​​alkohol ikke særlig indflydelse på effektiviteten af ​​dette lægemiddel, men sandsynligheden for uønskede virkninger er ikke udelukket. Af denne årsag anbefales det at tage alkohol samtidig med, at medicinen ikke anbefales.

    Claritin under graviditet og amning

    Som anført i instruktionerne er brugen af ​​lægemidlet under graviditet tilladt, når den påtænkte fordel ved behandling til moderen er højere end risikoen for fosteret.

    Det er også fastslået, at det aktive stof udskilles i sammensætningen af ​​modermælk, hvorfor det er kontraindiceret at tage disse allergipiller til amning.

    Anmeldelser Klaritine

    Anmeldelser af Claritin i tabletter og sirup er ret almindelige på netværket, men brugerens mening om dens handling er temmelig tvetydig. Mange mennesker rapporterer, at behandling med dette stof har været effektivt for dem. Skønt nogle patienter måtte søge et mere passende middel, da deres allergiske symptomer kun faldt lidt.

    Som allergikere, specialister, der studerer og behandler denne lidelse, specificere, kan hver person forstyrres af forskellige typer allergier. For at eliminere manifestationen af ​​en række symptomer er et stof simpelthen ikke i stand til at eliminere. For disse patienter er den eneste løsning at tage flere forskellige lægemidler eller deres former, for eksempel tabletter og næsespray.

    På trods af den høje popularitet har både piller og sirup til børn ikke så bredt spektrum af handlinger, hvilket gør det muligt at fjerne alle manifestationer af allergi på samme tid. Derudover er der også rapporter om udvikling af bivirkninger, for eksempel hovedpine, døsighed, hudfænomener. Selvfølgelig, hvis du oplever bivirkninger, bør du konsultere din læge for at udelukke tilstedeværelsen af ​​en anden sygdom med lignende symptomer.

    Det faktum at dette lægemiddel er tilgængeligt over-the-counter i apoteker betyder slet ikke, at du kan tage det selv uden at ordinere en allergiker. Derfor, hvis der er symptomer, der tyder på udviklingen af ​​allergier, bør du straks kontakte en læge. Hvis dette ikke sker i tide, vil symptomerne gradvis kun forværres.

    Pris Claritin, hvor kan man købe

    Pris Claritin tabletter er 130-570 rubler.

    Prisen på Klaritinsirup varierer mellem 220-380 rubler.

    Pris Klaritina i Ukraine (i byer som Kiev og Kharkov) er fra 156 UAH.

    Du kan købe stoffet i Skt. Petersborg til en pris på 140 rubler. Samtidig er omkostningerne i de russiske regioner noget lavere. Du kan finde ud af, hvor meget et lægemiddel til allergi af en hvilken som helst form koster i referencens apotek af interesse eller på apotekets hjemmesider.

    Claritin: brugsanvisning

    Lægemidlet Claritin er et antihistamin til oral administration fra gruppen af ​​H1-histaminreceptorblokkere.

    Sammensætning og frigivelsesform

    Claritin fås i ovale tabletter i blister med 7, 10 eller 15 stk. (1-3 blister) i en karton. Detaljerede instruktioner er vedhæftet til forberedelsen.

    Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er loratadin, 1 tablet indeholder 10 mg af denne komponent. Foruden loratadin indeholder lægemidlet hjælpekomponenter og lactosemonohydrat.

    Farmakologisk aktivitet

    Lægemidlet til behandling af allergier tilhører gruppen af ​​selektive histaminreceptorblokkere H1. Når du tager en pille inde i terapeutisk virkning udvikler sig i 10-15 minutter og varer i 24 timer eller mere. Den aktive bestanddel af lægemidlet har ingen direkte virkning på centralnervesystemet, har ingen beroligende effekt og hæmmer ikke hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner (forudsat at dosen er nøje overholdt).

    Selv med langvarig brug forårsager stoffet ikke afhængighed og hjerte-kar-sygdomme hos patienter, i modsætning til nogle andre antihistaminer.

    Indikationer for brug

    Claritin tabletter er ordineret til patienter med følgende betingelser:

    • Hævelse af næseslimhinden af ​​en allergisk natur;
    • Allergisk rhinitis;
    • Allergisk conjunctivitis;
    • Forværring af atopisk dermatitis;
    • nældefeber;
    • Udslæt på huden af ​​en allergisk natur, som skyldes kontakt med allergenet (mad, husholdningskemikalier, dyrehår, støv);
    • Høje feber
    • Allergiske reaktioner på stoffer.

    Kontraindikationer

    Inden du begynder at bruge Claritin tabletter, skal patienten omhyggeligt læse de vedlagte anvisninger, da lægemidlet har et antal af følgende kontraindikationer:

    • Individuel overfølsomhed
    • Alder hos børn under 3 år
    • Amning periode;
    • Arvelig laktoseintolerans.

    Lægemidlet er ordineret med forsigtighed under graviditet og i tilfælde af udtalt uregelmæssigheder i leveren.

    Dosering og administration

    Tabletter af lægemidlet er beregnet til oral administration, uanset fødevaren. Voksne og børn over 12 år er foreskrevet 1 tablet om morgenen en gang dagligt.

    Børn fra 3 til 12 år beregner lægen dosis af lægemidlet afhængigt af patientens kropsvægt. Dette kan være ½ tablet 1 gang om dagen eller 1 hel tablet.

    Ældre patienter eller patienter med nedsat leverfunktion er som regel ikke nødvendigt med dosisjustering. Varigheden af ​​behandlingen bestemmes individuelt. Med direkte kontakt med allergenet eller for at eliminere urticaria er en enkelt pille tilstrækkelig.

    Brug under graviditet og amning

    Sikkerheden af ​​Claritin er ikke blevet fastslået ved brug af tabletter hos gravide kvinder. Derfor anbefales dette middel ikke til behandling af allergier hos forventede mødre. Om nødvendigt bør terapi omhyggeligt evaluere de mulige risici for fosteret og de forventede fordele for kvinden.

    Da loratadin udskilles i modermælk, er Claritin ikke indiceret til behandling af kvinder under amning. Om nødvendigt bør behandlingen seponeres i et stykke tid.

    Bivirkninger

    I de fleste tilfælde tolereres lægemidlet godt af patienter, men hos personer med øget individuel følsomhed kan følgende bivirkninger udvikles:

    • Hovedpine, irritabilitet, sløvhed, døsighed, apati
    • svimmelhed;
    • Øget appetit, mundtørhed, kvalme, opkastning i sjældne tilfælde;
    • Nedsat leverfunktion
    • Hjertebanken;
    • Alopeci.

    overdosis

    Med den nøjagtige overholdelse af den dosis, der er angivet af lægen, er sandsynligheden for en overdosis næsten fraværende. Ved indtrængning ved et uheld af et stort antal tabletter eller et signifikant overskud af den anbefalede dosis udvikler patienten tegn på overdosering, som er udtrykt ved følgende kliniske symptomer:

    • Kvalme, gastralgi, opkastning, flatulens;
    • Sænkning af blodtryk, takykardi;
    • Søvnighed, svaghed, apati.

    Med udviklingen af ​​sådanne manifestationer anbefales patienten at fremkalde opkastning, skylle maven, give ind i enterosorbenten. Om nødvendigt udføres symptomatisk terapi.

    Interaktion med andre lægemidler

    Claritin-tabletter kan forbedre den terapeutiske virkning af sovepiller, beroligende midler og beroligende midler.

    Ved samtidig brug af lægemidlet med alkohol øges den inhiberende virkning på centralnervesystemet.

    Ved udnævnelsen af ​​lægemidlet med enterosorbenter eller antacida bør der opretholdes et interval mellem doser, som skal være mindst 3 timer, ellers vil den terapeutiske effekt af loratadin reduceres.

    Særlige instruktioner

    Personer, der er tilbøjelige til allergiske reaktioner, bør afbryde brug af Claritin, før de udfører diagnostiske test, da antihistaminer kan føre til forvrængning af undersøgelsesresultaterne.

    For børn under 3 år er Claritin ordineret i form af en sirup, og lægen beregner dosen af ​​lægemidlet afhængigt af legemsvægt.

    I perioden med lægemiddelbehandling kan du fortsætte med at kontrollere bilen eller mekanismerne, da loratadin ikke påvirker centralnervesystemet.

    Analoger af Claritin Tablets

    Analogerne af lægemidlet Claritin indbefatter:

    Inden du udskifter din foreskrevne medicin med en af ​​de anførte analoger, bør du altid rådføre dig med din læge.

    Ferie- og opbevaringsforhold

    Claritin i form af tabletter dispenseret fra apoteker uden recept. Opbevar tabletter ved en temperatur, der ikke er højere end 25 grader, der er i nærheden af ​​børn. Holdbarheden af ​​lægemidlet i denne form for frigivelse er 4 år. Efter denne periode kan medicinen ikke tages oralt.

    Claritin pris

    Ca. omkostningerne ved Claritin tabletter i apoteker i Moskva er 160 rubler.